ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով Լևոն Արոնյանի ՀՀ-ից հեռանալու որոշմանը, ասել է, որ շախմատիստն ասել է, որ վերադառնալու է, երբ իր նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվի։
«Ինքն ասել է, որ վերադառնալու է, երբ իր նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվի, և նախկինի նման շախմատը հարգվի Հայաստանում», – ասել է Սարգսյանը, որը որպես Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը ներկա է եղել մրցաշարի, գրում է Aysor.am-ը։
Սարգսյանը հավելել է, որ Արոնյանն իր հայտարարության մեջ բոլոր հարցերին պատասխանել է:
«Ես որևէ կերպ չեմ խրախուսել նրա որոշումը, բացարձակապես, նույնիսկ ես նրան առաջարկել եմ հնարավորություն ստեղծել, որ այդ օժանդակությունը Հայաստանում շախմատ սիրողների կողմից տրամադրվի: Նա ասել է, որ խնդիրն օժանդակության մեջ չէ: Մնացածն իր հայտարարության մեջ կա», – ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Փետրվարի 26-ին Արոնյանը հայտարարել էր, որ մեկ տարուց ավելի ներկայիս կառավարության խոստումների իրագործմանը սպասելուց հետո հասկացել է, որ ստիպված է կայացնել բեկումնային որոշում և հեռանալ հարազատ երկրից:

Шахматист Левон Аронян вернется в Армению, когда в стране изменится отношение к нему и к шахматам. Об этом заявил экс-президент республики Серж Саргсян 3 марта в беседе с журналистами, комментируя переезд шахматиста из Армении в США.
Ранее армянский гроссмейстер, трехкратный олимпийский чемпион, двукратный обладатель Кубка ФИДЕ Левон Аронян заявил, что покидает Армению и принял решение выступать за США. Одной из причин такого решения Аронян назвал безразличие нынешнего правительства Армении к шахматам.
Саргсян отметил, что Аронян ответил на все вопросы в своем заявлении, пишет Aysor.am.
«Я никоим образом не поощрял его решение, я даже предлагал ему создать возможность оказания поддержки со стороны любителей шахмат в Армении. Он сказал, что проблема не в поддержке», – сказал Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что Аронян вернется в Армению по совету третьего президента, Саргсян заявил: «Он сказал, что вернется, когда отношение к нему изменится, и в Армении по-прежнему будут уважать шахматы».
Ароняну 38 лет, он занимает шестое место в рейтинге Международной шахматной федерации. Под руководством Ароняна в 2006, 2008, 2012 годах Армения стала трехкратным олимпийским чемпионом.