Մարտի 22-ին Ֆլորիդայի Սբ.Դավիթ հայկական եկեղեցում տեղի կունենա Անտոնինա Մահարու «Իմ Ոդիսականը» անգլերեն լեզվով գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը գրվել է անցյալ դարի յոթանասունական թվականներին, բայց հրատարակվել է շատ ավելի ուշ: «Խորհրդային տարիներին ես վախենում էի հրապարակել գիրքը: Եւ միայն 2003թ.` Գուրգեն Մահարու հարյուրամյակի պատվին Գրողների Միության Նախագահ Լեւոն Անանյանի օգնությամբ «Իմ Ոդիսականը» առաջին անգամ հրատարակվեց»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է գրողը:
1945թ. 22-ամյա Անտոնինա Պովելայտիտին` Վիլնյուսի համալսարանի ուսանողուհին, մեղադրվեց «Հանուն Լիտվայի անկախության» գաղտնի խմբավորմանը մասնակցելու մեջ եւ հինգ տարով աքսորվեց Սիբիրի ճամբար: Այնտեղ էլ Անտոնինա Միխայլովնան ծանոթացավ իր ապագա ամուսնու` քաղբանտարկյալ Գուրգեն Մահարու հետ:

A book presentation“My Odysseus” written in English by Antonina Mahari will be held March 22 in an Armenian “St.David” church, Florida. The book was written in the 70’s of the previous century, but published much later.”In Soviet times I was afraid to publish the book, and I only managed to do it in 2003 in honour of Gourgen Mahari’s 100 anniversary, with the help offered by the head of Writers’ Union, Levon Ananyan,” said the writer during the talk with the PanARMENIAN.Net correspondent.
In 1945 the 22- year old Antonina Povelaititi, a student of Vilnius University, was accused for participating in the clandestine organization fighting for “Independent Lithuania” and was expelled to the Siberia camps for five years. There she met her future husband, a political prisoner, Gourgen Mahari.