Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել է, որ ընթացիկ տարում զբոսաշրջության աճը 2020-ի համեմատ կանխատեսվում է 319%-ով։
«2020 թվականին շռնդալից անկում է գրանցվել զբոսաշրջության ոլորտում, բայց այս տարի, դուք էլ կտեսնեք, փողոցներում մարտ ամսին ունենք տուրիստներ, բավական մեծ խումբ իրանցիներ կան, Նովրուզ է։ Ապրիլին ավելի շատ ամրագրումներ կան, մայիսից ծրագրում ենք մտնել նորմալ տեմպի մեջ, ոչ, իհարկե, ինչպես 2019-ին»,- ասել է նախարարը Տավուշի դոնոր կազմակերպությունների կոորդինացման հարթակի ամենամյա 2-րդ համաժողովի մեկնարկից առաջ, գրում է «Առավոտը»։
Նա նշել է, որ 2019 թվականի նկատմամբ անկումը 20-25% է։
Զբոսաշրջության ոլորտն ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ ՀՀ-ում, 2020-ին հսկայական անկում է գրանցել կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով։

Рост сферы туризма в Армении в 2021 году составит 319% по сравнению с 2020 годом. Об этом сказал журналистам министр экономики Армении Ваан Керобян.
По его словам, туризм в Армении в 2020 году зафиксировал резкий спад. Но сейчас ситуация изменилась, на улицах часто можно заметить много туристов из Ирана, пишет Sputnik Армения.
«Мы знаем, что в апреле забронировано намного больше мест. В мае мы планируем войти в нормальное русло. Конечно нет так, как это было в мае 2019, но темп будет приемлемый. В этом году рост туризма в сравнении с прошлым годом прогнозируется в 319%», – сказал Керобян.
При этом в сравнении с 2019 годом показатель будет примерно на 20-25% меньше.
Туристическая сфера в Армении, как и во всем мире, в 2020 году пережила катастрофический спад из-за пандемии коронавируса и локдауна.
Согласно данным Всемирной туристской организации, за январь-октябрь 2020 года спад в туристической сфере составил 72%, путешествовало на 900 миллионов человек меньше, чем в тот же период 2020 года.