Մարտի 10-ին Երեւանում մեկնարկել է թվով երրորդ Հայ-իրանական կամուրջը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի Գրողների միության եւ Հայաստանի ԻԻՀ դեսպանության մշակութային կենտրոնի կողմից: «Հայ-իրանական գրական կամուրջը» նպատակուղղված է երկու ժողովուրդներին միմյանց գրական ստեղծագործության հետ ծանոթացնելուն: Կլոր սեղանի մասնակիցները` երկու երկրների գրողները, երկու օրերի ընթացքում քննարկելու են համագործակցության խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները:
Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանի խոսքով, արդեն համարյա քսան տարի է, ինչ Հայաստանի եւ Իրանի հարաբերությունները ակտիվ զարգանում են քաղաքական մակարդակով, բայց մինչ օրս մշակութային փոխհարաբերությունների զարգացման ուժեղ պակաս է զգացվում:
Հայ եւ իրանցի գրողների նախկին գրական հանդիպումները անցկացվել են Երեւանում 2004թ. եւ Սպահանում 2007թ.: Անցկացված հանդիպումների արդյունքում պարսկերեն են թարգմանվել զանազան դարաշրջանների հայ գրողների մի քանի աշխատանքներ` ներառյալ դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանի եւ Սուսաննա Հարությունյանի աշխատանքները: Հայերեն է թարգմանվել Ղուրանը, ինչպես նաեւ իրանական մի քանի գրողների աշխատանքներ, այդ թվում` իրանցի բանաստեղծուհի Փարվին Էթեսամիի եւ դրամատուրգ Չիստա Յասրեբիի աշխատանքները:

The 3rd Armenian-Iranian Literature Bridge organized by Writers Union of Armenia and Iran Embassy Cultural center launched in Yerevan on Mar.10. Armenian-Iranian Literature Bridge aims to familiarize the counties with their literary heritage. Round table participants, the writers from both countries, will be discussing issues and future collaboration perspectives in literary sphere.
According to Levon Ananyan, the Head of Writers Union of Armenia, there’s a great gap to be bridged in Armenian -Iran cultural relations.
Previous meetings of Armenian and Iranian writers were held in Isfahan in 2004 and 2007. Several works of Armenian writers including Karine Khodikyan and Susanna Harutyunyan, were translated into Farsi. Among Armenian translations were Koran, as well as works of Iranian poetess Parvin Ethesami and dramatist Tchista Yasrebi.