Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) աջակցությամբ Հայաստանում մեկնարկել է Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի (GEFF) երկրորդ փուլը։ Այդ մասին հայտարարել է Ինեկոբանկի գործադիր տնօրեն Արեն Նալթակյանը՝ հավելելով, որ բանկը հպարտ է շարունակել իր բեղմնավոր համագործակցությունը և վերահաստատում է Հայաստանում կանաչ ֆինանսավորումը խթանելու իր պատրաստակամությունը։
Ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակում Ինեկոբանկը ստացել է 6 միլիոն դոլար՝ իր 26 մասնաճյուղի միջոցով կանաչ ներդրումային ծրագրեր ֆինանսավորելու նպատակով:
Ծրագրի առաջին փուլում՝ 2019թ. hունվարից սկսած, Ինեկոբանկն արդեն տրամադրել է 2.5 միլիոն դոլարին համարժեք միջոցներ՝ նպաստելով Հայաստանում տարեկան 4.9 ԳՎտժ/ժամ մաքուր էներգիայի արտադրությանն ու 3․125 տոննա/տարեկան ծավալով ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանը:
GEFF-ի ֆինանսավորմամբ և Կանաչ տեխնոլոգիաների ցանկի միջոցով (ծրագրի շրջանակում ընդունելի բարձր արտադրողականությամբ տեխնոլոգիաների առցանց համակարգ) Ինեկոբանկի հաճախորդների համար հասանելի են դառնում մոտ 164 տեղական վաճառողների կողմից առաջարկվող ավելի քան 1800 բարձր արտադրողականությամբ տեխնոլոգիաներ: Այս տեխնոլոգիաների խնայողությունների հարաբերակցությունը առնվազն 20% -ով բարձր է շուկայական միջին ցուցանիշից:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են ներդրումային պարգևատրումներ՝ վարկի գումարի մինչև 20%-ի չափով այն ընկերություններին, ովքեր սեփական բիզնեսի կարիքները հոգալու համար կկատարեն վերականգնվող էներգիայի ներդրումներ։ Ներդրումային պարգևատրումը տրամադրվում է Կլիմայի ներդրումային ֆոնդի (CIF) աջակցությամբ:
Բացի այդ, խնայողությունների ներուժի բացահայտման կարիք ունեցող ներդրումային նախագծերը կարող են ստանալ անվճար մասնագիտական խորհրդատվություն, որը ֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (GCF) կողմից և տրամադրվում է GEFF ծրագրի միջոցով ներդրումներ կատարող բոլոր բիզնես հաճախորդներին: Երկրորդ փուլում ավելացել են ֆինանսավորման նոր տեխնոլոգիաներ, դրանք են կլիմայի հարմարվողականությանն (ԿՀ) ուղղված բարձր արտադրողականությամբ տեխնոլոգիաները: Հայաստանում ԿՀ ֆինանսավորման միջոցով, GEFF-ը հիմնականում աջակցելու է ջրի սպառման արդյունավետության խթանման և հողերի կայուն կառավարման ներդրումային նախագծերին, այդպիսով պահպանելով բնական ռեսուրսները և ապահովելով ավելի բարձր, երկարաժամկետ բիզնես արդյունքներ:
Երևանում և մարզերում ֆինանսավորվող վերականգնվող էներգիայի, էներգաարդյունավետության և կլիմայի հարմարվողականությանն ուղղված ներդրումային նախագծերին զուգահեռ Ինեկոբանկը տարվա ընթացքում հանդես կգա բազմաթիվ այլ նախաձեռնություններով` խթանելով կանաչ տնտեսության գաղափարը իր աշխատակիցների և հաճախորդների շրջանում` այդպիսով տարին դարձնելով «ավելի կանաչ՝ ներսից և դրսից»:
ՎԶԵԲ-ի GEFF ծրագիրը գործում է աշխարհի 27 երկրների 155 տեղական ֆինանսական հաստատություններ միջոցով: Ծրագիրն իրականացվում է ՎԶԵԲ-ի ավելի քան 5 միլիարդ եվրոյի հասնող ֆինանսական աջակցությամբ: Ավելի քան 202,000 ներդրումների արդյունքում, աշխարհում հնարավոր է եղել կրճատել տարեկան գրեթե 9 մլն տոննա ածխաթթու գազի արտանետում:

Inecobank is the first partner financial institution in the second phase of the Green Economy Financing Facility (GEFF) in Armenia, the bank said on Wednesday, April 14.
“The second phase of the Green Economy Financing Facility (GEFF) is launched in Armenia by EBRD, and we are honored to continue our fruitful collaboration and once again confirm our commitment to the promotion of green financing in Armenia”, announced the CEO of Inecobank Aren Naltakyan.
During the second phase, Inecobank received $6 million funds for financing green investment projects through its 26 branches.
Inecobank has already disbursed funds worth some $2.5 million during the first phase of the Program starting January 2019, contributing to 4.9 GWh/year clean energy production and GHG reduction by 3,125 tonnes/year.
With GEFF funding, the customers of Inecobank have access to more than 1,800 high-performance technologies from 164 local vendors through Green Technologies Selector (online list of applicable high-performance technologies available here). These technologies have a savings ratio of at least 20% higher than the market average.
Within the project framework, the companies investing in renewable energy to cover their own company needs can also receive investment reward of up to 20% of the loan amount installation from the Climate Investment Fund (CIF). Additionally, the investment projects requiring a comprehensive approach to disclosing savings potential may receive comprehensive professional advice funded by the Green Climate Fund (GCF) and delivered free of charge to all the business clients investing through GEFF Programme. New technologies for financing during the second phase are climate adaptation (CA) high-performance technologies. Through CA financing in Armenia GEFF supports the promotion of mainly water efficiency, sustainable land management against soil degradation technologies, thus protecting the scarce natural resources and delivering better business results in the long term.
In line with active financing of renewable energy, energy efficiency and climate adaptation investment projects throughout Yerevan and the regions, Inecobank will have many other initiatives during the year to promote the green approaches among its employees, customers and neighborhoods of branches, thus making the year “Greener inside, greener outside”.