Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) 2021-ին Հայաստանում 1% տնտեսական աճ է կանխատեսում, 2022-ին՝ 3.5%։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՀ ղեկավար Նաթան Փորթերը։
«Հայաստանի տնտեսությունը լրջորեն տուժել է Covid-19 պանդեմիայից և ռազմական գործողություններից։ 2020-ին ՀՆԱ-ն կրճատվել է 7.6%-ով, ինչը պայմանավորված է անկումով ծառայությունների և առևտրի ոլորտում։ Տարեկան սղաճը 2021թ․ մարտին հասել է 5.8%՝ սննդամթերքի գների գլոբալ աճի և դրամի փոխարժեքի նվազման ֆոնին։
Բյուջեի դեֆիցիտը 2020-ին ավելացել է մինչև ՀՆԱ-ի 5.5%՝ խոցելի ձեռնարկություններին և տնային տնտեսություններին աջակցության, ինչպես նա առողջապահության ավելի մեծ ծախսերի ազդեցության պատճառով։ Պետական պարտքը 2020-ին կազմել է ՀՆԱ-ի մոտ 63.5%։ Ընթացիկ հաշվի պակասուրդը կրճատվել է մինչև ՀՆԱ-ի 3.1%, իսկ համախառն ռեզերվները, թեև մի փոքր պակասել են, ադեկվատ են մնում»,-հայտարարել է Փարքերը։
Ըստ նրա, ՀՀ տնտեսության վերականգնումը, հավանաբար, տևական կլինի։
«Կարճաժամկետ հեռանկարում առավել բարենպաստ զարգացումների հավանականությունը կարող է պայմանավորված լինել ավելի արագ, քան ակնկալվում էր պատվաստման ընթացքին, մինչդեռ վարակի նոր ալիքները, անկայունության խորացումը գլոբալ ֆինանսական շուկաներւմ կամ առևտրային լարվածությունը կարող են դանդաղեցնել վերականգնումը և լրացուցիչ արտաքին ճնշումներ առաջացնել»,-ասել է նա։
ՀՀ տնտեսական աճը 2021թ․ բյուջեում կանխատեսվում է 3.2%։ ՀԲ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանի տնտեսությունն ընթացիկ տարում կաճի 3.4%-ով, իսկ 2022-ին՝ 4.3%-ով։

22 Апрель 2021 - 15:14 AMT
Международный валютный фонд (МВФ) прогнозирует рост экономики Армении на 1% в 2021 году, в 2022 году – порядка 3.5%. Об этом заявил глава МВФ Натан Портер.
«Экономика Армении серьезно пострадала от пандемии Covid-19 и военных действий. ВВП в 2020 году сократился на 7.6%, что обусловлено спадом в сфере услуг и торговли. Годовая инфляция ускорилась до 5.8% в марте 2021 года на фоне недавней глобального роста цен на продовольствие и снижения курса драма. Бюджетный дефицит увеличился примерно до 5.5% от ВВП в 2020 году под воздействием поддержки уязвимым предприятиям и домохозяйствам и более высоких расходов на здравоохранение. При этом государственный долг в конце 2020 года составил примерно 63.5% от ВВП. Дефицит текущего счета сократился до 3.1% от ВВП в 2020 году, а валовые резервы, хотя и несколько уменьшились, остаются адекватными», – заявил Портер.
По его словам, восстановление экономики Армении, вероятно, будет затяжным.
«Вероятность более благоприятных развитий в краткосрочный период может быть обусловлена с более быстрым, чем ожидалось, развертыванием вакцинации, в то время как новые волны инфицирования, углубление нестабильности на глобальных финансовых рынках или коммерческая напряженность могут замедлить восстановление и создать дополнительное внешнее давление», – отметил Портер.