ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը «Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսի բացմանն ասել է, որ երբ ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության նահատակներին, պետք է հիշենք, որ ցեղասպանության զոհ գնաց նաև մեր նախնիների կողմից ստեղծված մշակութային ժառանգության հսկայական մասը։
Նա հավելել է, որ 2020-ին՝ Հայոց ցեղասպանությունից 105 տարի անց կրկին առերեսվեցինք նույն տրամաբանությամբ և մեթոդներով ծրագրված և իրականացվող արհավիրքի: Նա նշել է, որ խիստ հրատապ է դարձել Արցախում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հազարավոր մշակութային, այդ թվում՝ կրոնական հուշարձանները փրկելու խնդիրը, մանավանդ, որ կան ադրբեջանական զինուժի կողմից թիրախավորված մշակութային կոթողներ, ինչպես, օրինակ, Շուշիի Սբ Ղազանչեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցին և Կանաչ ժամը։
Վտանգված մշակութային ժառանգությունն ընդգրկում է մոտ 1500 մշակութային օբյեկտ, այդ թվում՝ 161 եկեղեցի, մոտ 600 խաչքար, հնագիտական վայրեր, աշխարհիկ ճարտարապետության՝ պալատների, կամուրջների յուրահատուկ նմուշներ, մոտ 19,000 թանգարանային առարկա:
«Արցախում մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրը մտել է ղարաբաղյան հիմնահարցի օրակարգ։ Դրան անդրադառնում են ինչպես միջազգային միջնորդները, այնպես էլ՝ բազմաթիվ երկրներ, ՄԱԿ մասնագիտացված կառույցներ և կազմակերպություններ։ Սակայն միայն պաշտոնական հայտարարությունները բավարար չեն։ Անհրաժեշտ է մեկտեղել բոլոր ջանքերը՝ կանխելու հերթական մշակութային ցեղասպանությունը»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ մշակութային ցեղասպանությունը հետապնդում է հիմնականում երկու նպատակ․ առաջինն այն վերապրողների հոգու սպանության, նրանց հոգեբանական բռնության ենթարկելու փորձ է, երկրորդ այն հետապնդում է բնաջնջված բնիկ բնակչության գոյության պատմական հետքերի վերացումը։
«1915թ․ սկիզբ առած մշակութային ցեղասպանությանը տարբեր ուժգնությամբ տևեց տասնամյակներ։ 1919թ․ Փարիզի վեհաժողովում Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված պաշտոնական տեղեկագրի համաձայն ավերվել էր 1860 եկեղեցի և 229 վանք։ Սա խիստ նախնական և ոչ ամբողջական տվյալներ էին և հաջորդ տարիներին այս թիվը միմիայն աճել է, քանի որ մշակութային ավերածությունները ոչ միայն շարունակվեցին, այլև տարածվեցին 1920թ-ին Թուրքիայի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունից գրավված տարածքներում, այդ թվում «հազար ու մի եկեղեցիների քաղաք» Անիում։ Ոչնչացված մշակութային ժառանգությունը ներառում է նաև տասնյակ հազարավոր միջնադարյան ձեռագիր մատյաններ, խաչքարեր, աշխարհիկ և կրոնական այլ սեփականություն:
Մեր օրերում հայաթափված տարածքներում Թուրքիայի գործելակերպը շարունակեց Ադրբեջանը։ Մշակութային ցեղասպանության սահմռկեցուցիչ օրինակ է Նախիջևանի հայկական հուշարձանների զանգվածային ոչնչացումը, որը թերևս չունի որևէ զուգահեռ մարդկության պատմության մեջ։ Նախիջևանը, որն իր անվան մեջ կրում է Աստվածաշնչային ավանդության դրոշմը, 1997-2006թթ․ ենթարկվեց պետական մակարդակով կազմակերպված լայնածավալ մշակութային կոտորածի, որի արդյունքում իսպառ ավերվեցին 28 հազար մշակութային օբյեկտներ, որոնցից 89 միջնադարյան եկեղեցիներ և մոտ 6 հազար միջնադարյան խաչքարներ»,-ասել է նա։
«Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսում ներկայացված են Արցախի պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը ներկայացնող 120-ից ավելի լուսանկարներ, Արցախում ստեղծված ձեռագրեր և գորգեր, ինչպես նաև Շուշիում տպագրված առաջին գրքերը: Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են լուսանկարներ նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվից, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամից, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի արխիվից, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:
Նոյեմբերի 10-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Ամարասի վանքը հայտնվել է Լեռնային Ղարաբաղում կողմերի սահմանազատման գծի մոտակայքում: Նոյեմբերից հետո Ամարասն ու Դադիվանքը հսկում են ռուս խաղաղապահները, իսկ Արբեջանին անցած տարածքներում մնացած եկեղեցիները, վանքերն ու մշակույթի կոթողները պղծվում են և վանդալիզմի ենթարկվում։

В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) под угрозой уничтожения находятся около 1500 памятников армянской культуры, в том числе 161 церковь и около 600 хачкаров. Об этом заявил 24 апреля глава МИД Армении Ара Айвазян на церемонии открытия выставки «Наследие под угрозой: Арцах».
«Геноцид – это не только физическое уничтожение национальной или религиозной группы, но и уничтожение духовной культуры, являющейся неотъемлемой частью ее идентичности, это – культурный геноцид. Культурный геноцид преследует в основном две цели: первая – это попытка сломить дух переживших геноцид, подвергнуть их психологическому насилию, вторая – устранение исторических следов существования истребленного коренного населения. Иными словами, культурный геноцид направлен на борьбу с исторической памятью, нацелен на попрание исторической справедливости и унижение человеческого достоинства», – отметил министр.
Он напомнил, что, согласно официальной справке, представленной Республикой Армения в 1919 году на Парижской конференции, во время Геноцида армян в Османской империи были разрушены 1860 церквей и 229 монастырей. Это были предварительные и неполные данные, в последующие годы эта цифра значительно возросла, поскольку культурные разрушения не только продолжились, но и распространились на оккупированные в 1920 году Турцией территории Армении.
«В наши дни подобный метод действий на покинутых армянами территориях продолжил Азербайджан. Ужасающим примером культурного геноцида является массовое уничтожение армянских памятников в Нахиджеване, которое, пожалуй, не имеет каких-либо аналогов в истории человечества. В 1997-2006гг Нахиджеван, название которого несет на себе печать библейской традиции, подвергся масштабному культурному уничтожению, организованному на государственном уровне: были полностью разрушены 28,000 культурных объектов, среди которых 89 средневековых церквей и около 6000 средневековых хачкаров. Примечательно, что власти Азербайджана сначала попытались изменить генеалогию армянских памятников, а потом, не поверив в собственные спекуляции, решили полностью уничтожить безмолвных свидетелей армянской идентичности Нахиджевана», – заявил Айвазян.
«Спустя 105 лет после Геноцида армян – в 2020 году, мы вновь столкнулись с преступлением, спланированным и осуществленным по той же логике и теми же методами. В результате развязанной Азербайджаном и Турцией широкомасштабной войны против Арцаха часть армянского народа оказалась перед угрозой лишения родины и истребления, а ее культурное наследие – на грани полного уничтожения. Культурное наследие, находящееся под угрозой исчезновения, включает около 1500 культурных объектов, в том числе 161 церковь, около 600 хачкаров, археологические памятники, уникальные образцы светской архитектуры, дворцы, мосты, около 19,000 музейных экспанатов.
Следовательно, сегодня для нас стала крайне актуальной проблема спасения многочисленных культурных, в том числе религиозных памятников Арцаха, оказавшихся под контролем Азербайджана, учитывая, что Церковь Казанчецоц и Канач Жам (Зеленая часовня) в Шуши уже подверглись обстрелам азербайджанских ВС», – подчеркнул глава МИД Армении.
По его словам, необходимо объединить все усилия для предотвращения очередного культурного геноцида, не надо забывать, что даже самые длительные конфликты заканчиваются, а историко-культурное наследие вечно.
В результате договоренностей, достигнутых 10 ноября 2020 года, монастырь Амарас в Нагорном Карабахе оказался в приграничной зоне. С ноября Амарас и Дадиванк находятся под контролем российских миротворцев, а церкви, монастыри и памятники культуры, оставленные на территориях, переданных Азербайджану, подвергаются осквернению и вандализму.