ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը «Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսի բացմանն ասել է, որ երբ ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության նահատակներին, պետք է հիշենք, որ ցեղասպանության զոհ գնաց նաև մեր նախնիների կողմից ստեղծված մշակութային ժառանգության հսկայական մասը։
Նա հավելել է, որ 2020-ին՝ Հայոց ցեղասպանությունից 105 տարի անց կրկին առերեսվեցինք նույն տրամաբանությամբ և մեթոդներով ծրագրված և իրականացվող արհավիրքի: Նա նշել է, որ խիստ հրատապ է դարձել Արցախում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հազարավոր մշակութային, այդ թվում՝ կրոնական հուշարձանները փրկելու խնդիրը, մանավանդ, որ կան ադրբեջանական զինուժի կողմից թիրախավորված մշակութային կոթողներ, ինչպես, օրինակ, Շուշիի Սբ Ղազանչեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցին և Կանաչ ժամը։
Վտանգված մշակութային ժառանգությունն ընդգրկում է մոտ 1500 մշակութային օբյեկտ, այդ թվում՝ 161 եկեղեցի, մոտ 600 խաչքար, հնագիտական վայրեր, աշխարհիկ ճարտարապետության՝ պալատների, կամուրջների յուրահատուկ նմուշներ, մոտ 19,000 թանգարանային առարկա:
«Արցախում մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրը մտել է ղարաբաղյան հիմնահարցի օրակարգ։ Դրան անդրադառնում են ինչպես միջազգային միջնորդները, այնպես էլ՝ բազմաթիվ երկրներ, ՄԱԿ մասնագիտացված կառույցներ և կազմակերպություններ։ Սակայն միայն պաշտոնական հայտարարությունները բավարար չեն։ Անհրաժեշտ է մեկտեղել բոլոր ջանքերը՝ կանխելու հերթական մշակութային ցեղասպանությունը»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ մշակութային ցեղասպանությունը հետապնդում է հիմնականում երկու նպատակ․ առաջինն այն վերապրողների հոգու սպանության, նրանց հոգեբանական բռնության ենթարկելու փորձ է, երկրորդ այն հետապնդում է բնաջնջված բնիկ բնակչության գոյության պատմական հետքերի վերացումը։
«1915թ․ սկիզբ առած մշակութային ցեղասպանությանը տարբեր ուժգնությամբ տևեց տասնամյակներ։ 1919թ․ Փարիզի վեհաժողովում Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված պաշտոնական տեղեկագրի համաձայն ավերվել էր 1860 եկեղեցի և 229 վանք։ Սա խիստ նախնական և ոչ ամբողջական տվյալներ էին և հաջորդ տարիներին այս թիվը միմիայն աճել է, քանի որ մշակութային ավերածությունները ոչ միայն շարունակվեցին, այլև տարածվեցին 1920թ-ին Թուրքիայի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունից գրավված տարածքներում, այդ թվում «հազար ու մի եկեղեցիների քաղաք» Անիում։ Ոչնչացված մշակութային ժառանգությունը ներառում է նաև տասնյակ հազարավոր միջնադարյան ձեռագիր մատյաններ, խաչքարեր, աշխարհիկ և կրոնական այլ սեփականություն:
Մեր օրերում հայաթափված տարածքներում Թուրքիայի գործելակերպը շարունակեց Ադրբեջանը։ Մշակութային ցեղասպանության սահմռկեցուցիչ օրինակ է Նախիջևանի հայկական հուշարձանների զանգվածային ոչնչացումը, որը թերևս չունի որևէ զուգահեռ մարդկության պատմության մեջ։ Նախիջևանը, որն իր անվան մեջ կրում է Աստվածաշնչային ավանդության դրոշմը, 1997-2006թթ․ ենթարկվեց պետական մակարդակով կազմակերպված լայնածավալ մշակութային կոտորածի, որի արդյունքում իսպառ ավերվեցին 28 հազար մշակութային օբյեկտներ, որոնցից 89 միջնադարյան եկեղեցիներ և մոտ 6 հազար միջնադարյան խաչքարներ»,-ասել է նա։
«Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսում ներկայացված են Արցախի պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը ներկայացնող 120-ից ավելի լուսանկարներ, Արցախում ստեղծված ձեռագրեր և գորգեր, ինչպես նաև Շուշիում տպագրված առաջին գրքերը: Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են լուսանկարներ նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվից, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամից, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի արխիվից, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:
Նոյեմբերի 10-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Ամարասի վանքը հայտնվել է Լեռնային Ղարաբաղում կողմերի սահմանազատման գծի մոտակայքում: Նոյեմբերից հետո Ամարասն ու Դադիվանքը հսկում են ռուս խաղաղապահները, իսկ Արբեջանին անցած տարածքներում մնացած եկեղեցիները, վանքերն ու մշակույթի կոթողները պղծվում են և վանդալիզմի ենթարկվում։

The preservation of cultural heritage is on the agenda of the Nagorno-Karabakh issue, Armenian Foreign Minister Ara Aivazian said at the opening of an exhibition titled "Heritage in danger. Artsakh" in Yerevan on Saturday, April 24.
Aivazian delivered remarks on April 24, as Armenians worldwide are commemorating the victims of the Armenian Genocide, and reminded that a significant portion of the Armenian cultural heritage has also been erased cultural genocide.
The Foreign Minister's speech reads:
"The cultural genocide pursues two main goals․ The first is an attempt to tear the souls of the survivors apart, to subject them to psychological violence and the second is to erase the historical traces of the memory of the annihilated indigenous population. In other words, the cultural genocide targets memory, historical justice and human dignity.
"In 1915, the deliberate, pre-planned massacres and deportations of the Armenian population in the Ottoman Empire marked the beginning of the cultural genocide, which lasted for decades. According to the official report submitted by the Republic of Armenia at the Paris Conference in 1919, 1860 churches and 229 monasteries had been destroyed. These were very preliminary and incomplete data, and during the following years this number only increased, as the cultural devastation not merely proceeded, but spread to the territories of the Republic of Armenia occupied by Turkey in 1920, including in Ani – "the city of a thousand and one churches". The destroyed cultural heritage includes tens of thousands of medieval manuscripts, cross-stones (khachkars), secular and other religious property.
"Nowadays, Azerbaijan continues the traditions of Turkey in territories they seized and forced Armenians out. A horrifying example of Cultural Genocide is the mass destruction of the Armenian monuments in Nakhijevan, which has no parallel in the history of mankind. Nakhijevan, which carries biblical legend in its name, in 1997-2006 was subjected to a large-scale cultural massacre organized at the state level, as a result of which 28 thousand cultural objects were completely destroyed, 89 of which were medieval churches and about 6 thousand were medieval khachkars. Notably the Azerbaijani authorities first tried to change the Armenian origin of the monuments, then, not believing in their own speculations, decided to completely erase the speechless witnesses of the Armenian identity of Nakhijevan.
"In 2020, 105 years after the Armenian Genocide, we once again faced a disaster planned and carried out by the same logic and methods. During and as a result of the large-scale war waged by Azerbaijan and Turkey against Artsakh, a part of the Armenian people appeared in danger of annihilation, deprivation of their homeland, and its cultural heritage was on the verge of complete destruction.
"Therefore, today it is imperative for us to save the thousands of cultural, including religious monuments under the Azerbaijani control in Artsakh, especially since there are already cultural monuments targeted by the Azerbaijani armed forces, such as the Ghazanchetsots Cathedral in Shushi and Green Hour (Kanach Zham). The endangered cultural heritage includes about 1,500 cultural objects: 161 churches, about 600 khachkars, archeological sites, unique examples of secular architecture – palaces, bridges, about 19 thousand museum pieces.
"The imperative of saving the spiritual and material values created by the Armenian people over the millennia has brought us here. Our cultural heritage is the result of our ancestors' sentiments, thoughts and devotion. It has been a part of our destiny, it has gone through all the stages of our national formation, historical development and losses. Even today, our ancestors speak to us through the values they have created; they bequeathed us their wisdom, their sense of beauty, their human dignity.
"In order to save this cultural heritage, it is necessary to be aware, to have a clear idea of the essence of the problem, its scope and consequences.
"With this exhibition, we have pursued this very goal – not only to voice our concerns, the statistics of endangered monuments, but also to present their faces, believing that the loss of these monuments will be irreversible for all of us, for the world cultural heritage.
"The issue of preservation of cultural heritage in Artsakh is on the agenda of the Nagorno-Karabakh issue. It is covered by international mediators, as well as many countries, UN specialized agencies and organizations. However, the official statements alone are not enough. It is necessary to unite all efforts to prevent another cultural genocide. We should not forget that even the most protracted conflicts are temporary, but the historical-cultural heritage is eternal."