Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հարց դեռ օրակարգում չկա: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո ասել է էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը։
«Երկարացնելու ենք թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը։ Ըստ ամենայնի՝ ավելացնելու ենք նաև վաճառքի արգելքը. կապ չունի, թե երբ է ներմուծվել, միևնույն է, սահմանափակելու ենք վաճառքը ևս, որովհետև որոշակի զարտուղի ճանապարհներով կարողանում են թուրքական ապրանք «մտցնել»,-ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ մոտեցումը պետք է լինի բավականին սիմետրիկ։
«Երբ քաղաքական մակարդակով կայացվի սիմետրիկ հարաբերությունները վերականգնելու որոշում, այդ ժամանակ արդեն կփորձենք այնպես անել, որ մեր տնտեսությունն ինչքան հնարավոր է լավ պաշտպանված լինի թուրքական ապրանքների հեղեղումից», – հայտարարել է Վահան Քերոբյանը։
Կառավարությունը 2020թ․ հոկտեմբերի 20-ի որոշմամբ ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա: Արգելքն ուժի մեջ է մտել դեկտեմբերի 31-ին:

Вопрос об открытии границы с Турцией пока не стоит на повестке в Армении. Об этом заявил и.о. министра экономики Ваан Керобян после заседания правительства.
«Мы продлим запрет на ввоз турецких товаров. Скорее всего, запрет на продажу мы тоже добавим: неважно, что и когда было импортировано, мы ограничим продажу, потому что турецкие товары ввозят и по другим маршрутам», – сказал он, пишет Aysor.am.
Керобян добавил, что подход должен быть симметричным.
«Как только на политическом уровне будет принято решение о восстановлении симметричных отношений, мы постараемся сделать так, чтобы наша экономика была максимально защищена от потока турецких товаров», – сказал Ваан Керобян.
Правительство Армении наложило временный запрет на ввоз в страну товаров турецкого происхождения. Решение вступило в силу 31 декабря и будет действовать в течение 6 месяцев.