Աննա Պետրոսյանի «Բոլոր ժամանակների Հայաստանը» յոթհատորյակի առաջին գիրքը նվիրված է Հին Հայաստանի վերելքներին եւ անկումներին, ինչպես նաեւ նրա արժանի զավակներին: Իր գրքով դրամատուրգ Աննա Պետրոսյանը ցանկացել է ներկայացնել հայկական բնավորությունը, նրա ձգտումը դեպի իր արմատները:
«Բոլոր ժամանակների Հայաստանի» առաջին հատորի շնորհանդեսին, որը կայացավ այսօր Հայաստանի Գրողների միությունում, նախագահ Լեւոն Անանյանը դրամատուրգ եւ դերասանուհի Աննա Պետրոսյանին գրական արժանիքների համար պարգեւատրեց Հայաստանի Գրողների միության շքանշանով:
Աննա Պետրոսյանը ծնվել է Լենինականում (Գյումրի): Ավարտելով Երեւանի արվեստի ինստիտուտը` երկար տարիներ հաղորդավարուհի է աշխատել հեռուստատեսությունում եւ դերասանուհի` Հր. Ղափլանյանի անվ. Դրամատիկական թատրոնում: Նույն այդ թատրոնում նրա պիեսների հիման վրա բեմադրվել են մի քանի ներկայացումներ, որոնցից առաջինը եղել է «Ամալոններ» ողբերգությունը: 1985թ. հայրենի քաղաքում դերասանուհի, հեռուստահաղորդավարուհի եւ գրող Աննա Պետրոսյանը հիմնադրել է իր տեսակի մեջ միակ Էպոսի դպրոցը:

Первый том из семитомника Анны Петросян «Армения всех времен» посвящен взлетам и падениям древней Армении, а так же ее достойным сыновьям. Своей книгой драматург Анна Петросян пожелала представить армянский характер, его тягу к своим истокам.
На презентации первого тома цикла книг «Армения всех времен», состоявшейся сегодня в Союзе писателей Армении, президент союза Левон Ананян наградил драматурга и актрису Анну Петросян орденом Союза писателей Армении за литературные заслуги.
Анна Петросян родилась в Ленинакане (Гюмри). Окончив Ереванский институт искусств, многие годы проработала ведущей на телевидении и актрисой в Драматическом театре им Капланяна. В том же самом театре были поставлены несколько постановок на основе написанных ею пьес, первой из которых стала трагедия «Амалонны». Так же в 1985 году в родном городе актриса, телеведущая и писательница Анна Петросян основала единственную в своем роде Школу эпоса.