Աննա Պետրոսյանի «Բոլոր ժամանակների Հայաստանը» յոթհատորյակի առաջին գիրքը նվիրված է Հին Հայաստանի վերելքներին եւ անկումներին, ինչպես նաեւ նրա արժանի զավակներին: Իր գրքով դրամատուրգ Աննա Պետրոսյանը ցանկացել է ներկայացնել հայկական բնավորությունը, նրա ձգտումը դեպի իր արմատները:
«Բոլոր ժամանակների Հայաստանի» առաջին հատորի շնորհանդեսին, որը կայացավ այսօր Հայաստանի Գրողների միությունում, նախագահ Լեւոն Անանյանը դրամատուրգ եւ դերասանուհի Աննա Պետրոսյանին գրական արժանիքների համար պարգեւատրեց Հայաստանի Գրողների միության շքանշանով:
Աննա Պետրոսյանը ծնվել է Լենինականում (Գյումրի): Ավարտելով Երեւանի արվեստի ինստիտուտը` երկար տարիներ հաղորդավարուհի է աշխատել հեռուստատեսությունում եւ դերասանուհի` Հր. Ղափլանյանի անվ. Դրամատիկական թատրոնում: Նույն այդ թատրոնում նրա պիեսների հիման վրա բեմադրվել են մի քանի ներկայացումներ, որոնցից առաջինը եղել է «Ամալոններ» ողբերգությունը: 1985թ. հայրենի քաղաքում դերասանուհի, հեռուստահաղորդավարուհի եւ գրող Աննա Պետրոսյանը հիմնադրել է իր տեսակի մեջ միակ Էպոսի դպրոցը:

The fist volume of Anna Petrosyan’s “Armenian of all times” 7-volume series is dedicated to ups and downs of Ancient Armenia and her noble sons.
At today’s presentation of “Armenia of all times” series in the Armenian Writers’ Union, the Union President Levon Ananyan awarded the actress and dramatist Anna Petrosyan with the Writer’s Union Order for contributions to literature.
Anna Petrosyan was born in Gyumri. Upon graduating Yerevan Arts Institute, she has been working for many year as Ghaplanyan Dramatic Theater actress and TV presenter. In the same theater, she has staged several plays based on her own tragedies. In 1985 Anna Petrosyan founded a unique School of Epos in her native city.