Երբ հայ մեծ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցին ձերբակալում էին, երբ նրա տունը շրջապատված էր ԿՀՎ աշխատակիցներով, իսկ վերջին մի քանի տարիների նրա աշխատանքները դատապարտված էին ոչնչացման, երիտասարդ նկարչուհի Ռեգինա Ղազարյանին հաջողվեց փրկել եւ պահպանել բանաստեղծի շատ ձեռագրեր: Մարտի 13-ին` Չարենցի 112-ամյակի օրը, հուշատախտակ բացվեց այն տան պատին, որտեղ Ռեգինա Ղազարյանը ապրել է իր կյանքի երկրորդ կեսը:
Իր հուշերում Ռեգինան գրում էր, որ ով էլ լիներ իր փոխարեն, ցանկացած այլ հայ կփորձեր փրկել Չարենցի ձեռագրերը: Ռեգինա Ղազարյանի բարեկամ Կարինե Հորասանյանի խոսքով, հայտնի է, որ Չարենցը ներքնազգեստին գրված գաղտնի գրության օգնությամբ իր կնոջը` Իզաբելլային, խնդրել էր իր ախատանքների փրկությունը վստահել Ռեգինային:
Ռեգինա Ղազարյանը կարողացել է փրկել 1935-37 թթ. Չարենցի ստեղծած աշխատանքները, որոնց թվում` Ռեքվիեմ Կոմիտասին, Անանուն, Աշնանային երգեր, Նավզիկե եւ շատ այլ գործեր: Չարենցի տուն-թանգարանի տնօրեն Լիլիթ Հակոբյանի խոսքով, հողի տակ երկար ժամանակ թաղված լինելով, ձեռագրերի 25% անվերադարձ կորսվել են եւ մինչ օրս թանգարանում պահվում են պարկեր, որոնք լցված են այն փոշով, որին վերածվել են ձեռագրերը:

13 Март 2009 - 14:19 AMT
Когда арестовывали великого армянского поэта Егише Чаренца, когда его дом был окружен работниками КГБ, а его работы последних нескольких лет были обречены на уничтожение, молодой художнице Регине Казарян удалось спасти и сохранить многие рукописи поэта. 13 марта, в день празднования 112-летия Чаренца, на стене дома, где Регина Казарян прожила вторую половину своей жизни, была открыта памятная доска.
В своих воспоминаниях Регина писала, что, будь на ее месте любой другой армянин, он постарался бы спасти рукописи Чаренца. По словам родственницы Регины Казарян Карине Хорасанян, известно, что Чаренц при помощи тайной записки, написанной на нижнем белье, попросил свою жену Изабеллу доверить спасение его работ только Регине.
Регина Казарян сумела спасти созданные за 1935-1937 годы работы Чаренца, среди которых – Реквием Комитасу, Безымянный, Осенние песни, Навзике и многое другое. По словам директора дома-музея Чаренца Лилит Акопян, будучи долгое время захороненными под землей, 25% рукописей были безвозвратно потеряны и до сих пор в музее хранятся мешочки с порошком, в который превратились рукописи.