Երբ հայ մեծ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցին ձերբակալում էին, երբ նրա տունը շրջապատված էր ԿՀՎ աշխատակիցներով, իսկ վերջին մի քանի տարիների նրա աշխատանքները դատապարտված էին ոչնչացման, երիտասարդ նկարչուհի Ռեգինա Ղազարյանին հաջողվեց փրկել եւ պահպանել բանաստեղծի շատ ձեռագրեր: Մարտի 13-ին` Չարենցի 112-ամյակի օրը, հուշատախտակ բացվեց այն տան պատին, որտեղ Ռեգինա Ղազարյանը ապրել է իր կյանքի երկրորդ կեսը:
Իր հուշերում Ռեգինան գրում էր, որ ով էլ լիներ իր փոխարեն, ցանկացած այլ հայ կփորձեր փրկել Չարենցի ձեռագրերը: Ռեգինա Ղազարյանի բարեկամ Կարինե Հորասանյանի խոսքով, հայտնի է, որ Չարենցը ներքնազգեստին գրված գաղտնի գրության օգնությամբ իր կնոջը` Իզաբելլային, խնդրել էր իր ախատանքների փրկությունը վստահել Ռեգինային:
Ռեգինա Ղազարյանը կարողացել է փրկել 1935-37 թթ. Չարենցի ստեղծած աշխատանքները, որոնց թվում` Ռեքվիեմ Կոմիտասին, Անանուն, Աշնանային երգեր, Նավզիկե եւ շատ այլ գործեր: Չարենցի տուն-թանգարանի տնօրեն Լիլիթ Հակոբյանի խոսքով, հողի տակ երկար ժամանակ թաղված լինելով, ձեռագրերի 25% անվերադարձ կորսվել են եւ մինչ օրս թանգարանում պահվում են պարկեր, որոնք լցված են այն փոշով, որին վերածվել են ձեռագրերը:

When the great Armenian poet Eghishe Charents was taken in prison, when his house was surrounded by KGB and his works of recent years were doomed to destruction, a young artist Regina Ghazaryan managed to save and preserve writer’s manuscripts. On Mar 13, at 112th anniversary of Charents a memorial plaque was inaugurated on the house that sheltered Regina Ghazaryan.
”Any Armenian would have tried to save the master’s works,” Regina Ghazaryan wrote in her memoirs. ”Charents warned his wife Isabella that only Regina could be trusted with his manuscripts,” Karine Khorasanyan, the relative of Regina Ghazaryan reminisced.
Regina Ghazaryan managed to save Charents’ manuscripts of 1935-1937, including “Requiem to Komitas”, “The Nameless”, “Songs of Autumn”, “Navzike”. According ”Many of his works were buried underground and 25% of them lost beyond repair. But the museum still keeps the bags with the dust, which is all that remains from the manuscripts.” Charents Museum Director Lilit Hakobayan said.