Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամադ Էսլամին ժամանել է Հայաստան՝ քննարկելու Հյուսիս-հարավ միջանցքի մի մասում հայկական երթուղու գործարկման հարցը, գրում է ParsToday-ը։
Հայաստան այցի շրջանակում Էսլամին հայ պաշտոնյաների հետ քննարկելու է Իրանից Հայաստան փոխադրումների տարանցման, երկու երկրի միջև երթևեկության և տրանզիտի դյուրացման, ենթակառուցվածքների ավելացման, ճանապարհային վճարների կրճատման, խոչընդոտների վերացման, հայկական ենթակառուցվածքային նախագծերին մասնակցելու, տրանսպորտային և ճանապարհային երթուղիների վերականգնման հետ կապված հարցեր:
Նախատեսված են Էսլամիի հանդիպումները Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանի, էկոնոմիկայի նախարար պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի և փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանի հետ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան: Այցը նախատեսված է մայիսի 25-ին։
Մայիսի 24-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը և Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերը։ Հատուկ անդրադարձ է կատարվել վերջին շրջանում տեղի ունեցող բարձրաստիճան այցերին և դրանց արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:

Iranian Minister of Roads and Urban Development Mohammad Eslami has arrived in Armenia to discuss the launch of an Armenian route as part of the North-South corridor, ParsToday reports.
Eslami is reportedly expected to discuss with Armenian officials issues related to the transit from Iran through Armenia, the facilitation of transit between the two countries, the growth of infrastructure, the reduction of transit fee, the elimination of obstacles, Iran's participation in Armenian infrastructure projects, and the restoration of transport and road routes.
The Iranian Minister will be meeting with Armenia's Acting Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan, Acting Economy Minister Vahan Kerobyan and Acting Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif will pay a visit to Azerbaijan and Armenia on Tuesday, May 25, local media cited Ministry spokesperson Saeed Khatibzadeh as saying on Monday.