Կառավարությունը հուսով է, որ Մեծամորի ատոմակայանի շահագործումը հնարավոր կլինի երկարացնել մինչև 2031թ․: Այդ մասին ԱԺ-ում հունիսի 3-ին հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը՝ հույս հայտնելով, որ կանոնակարգող մարմինը կտա այդպիսի արտոնագիր։
«Աշխատանքներ են տարվում ռուսական կողմի հետ, քննարկվում է ատոմակայանի շահագործման ժամկետը ևս 10 տարով երկարացնելու հնարավորությունը։ Կարծում եմ, որ կանոնակարգող մարմինը կտա կայանը մինչև 2036թ․ շահագործելու արտոնագիր, եթե 2026-ից հետո որոշակի աշխատանքներ կատարվեն, որոնց ցանկը պատրաստվում է»,-ասել է նա։
Հայկական ատոմակայանը 141 օրով դադարեցրել է աշխատնքը վերանորոգման աշխատանքների պատճառով։ Ատոմակայանն առաջին անգամ է նման տևական ժամկետով կանգնեցվում, ինչը պայմանավորված է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման եզրափակիչ աշխատանքներով։

4 Июнь 2021 - 07:38 AMT
Власти Армении надеются, что регулирующий орган выдаст лицензию на эксплуатацию Мецаморской АЭС до 2031 года. Об этом заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Акоп Варданян заявил 3 июня на заседании парламента.
«По теме АЭС сообщу, что сейчас ведутся работы. Для обсуждения с российской стороной готова концепция по продлению срока еще на 10 лет. Думаю, что регулирующий орган даст лицензию до 2031 года с условием, что после 2026 года будут проведены определенные работы, список которых уже готовится», – сказал замминистра, пишет Sputnik Армения.
Он отметил, что, помимо российских специалистов, различные технологические работы на АЭС проводит также чешская компания Skoda.
Ранее Армянская АЭС остановилась на 141-дневный ремонт. Столь долгая остановка связана с заключительными важными работами по модернизации второго энергоблока Армянской АЭС.
В 2021 году исполняется 45 лет с начала работы второго энергоблока Армянской АЭС, 45 лет назад реактор ААЭС был включен в энергосистему. Восстановление физико-механических свойств корпуса реактора позволит эксплуатировать его и после 2026 года – как минимум еще до 2036.