Հայտնի ռուսաստանաբնակ սպորտային մեկնաբան և «Մատչ ՏՎ»-ի լրագրող Նոբել Առուստամյանին հավատարմագրել են Ադրբեջանում՝ Եվրո-2020-ի խաղերը լուսաբանելու համար։ Այդ մասին հայտնել է «Մատչ ՏՎ» հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրեն Թինա Կանդելակին։
Հունիսի 8-ին լրագրող Վասիլի Ուտկինը հայտնել էր, որ Բաքվում Եվրո-2020-ի կազմկոմիտեն մերժել է Առուստամյանի հավատարմագրումը վերջինիս ազգային պատկանելության պատճառով։ Ընդ որում, նա զրկվել էր ոչ միայն Բաքվում կայանալիք հանդիպումները լուսաբանելու հնարավորությունից, այլև մյուս երկրներում ու քաղաքներում կայանալիք խաղերը։
ՌԴ ԱԳՆ, «ՄԱՏՉ ՏՎ»-ի և ՈւԵՖԱ-ի միջամտությունից հետո լրագրողը ստացել է իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելու հնարավորություն։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան շնորհակալություն է հայտնել ՈւԵՖԱ-ին աջակցության համար։

10 Июнь 2021 - 08:05 AMT
Известный российский спортивный комментатор и журналист «Матч ТВ» армянского происхождения Нобель Арустамян получил аккредитацию на Евро-2020 в Азербайджане. Об этом сообщила генеральный директор канала «Матч ТВ» Тина Канделаки.
8 июня журналист Василий Уткин сообщил, что оргкомитет Евро-2020 в Баку заблокировал выдачу аккредитации Арустамяну. Азербайджан отказал Арустамяну в аккредитации из-за его национальности. Причем комментатора лишили возможности освещать не только матчи, которые пройдут в Баку, но и в других городах и странах.
После вмешательства МИД РФ, руководства «Матч ТВ» и УЕФА спортивный обозреватель получил возможность выполнять свою профессиональную деятельность.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова поблагодарила УЕФА за содействие в получении аккредитации для Арустамяна.