«Համազգային» եւ «Օշական» հայ մշակութային ընկերությունների ասոցիացիան Կիպրոսում կազմակերպել է հայ նկարիչների ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են 24 հայ գեղանկարիչների 88 աշխատանքներ, կատարված տաբեր ոճերով: Ցուցահանդեսի բացման հուզիչ պահերից մեկը Սիրիայի Դեր-Զոր անապատից բերված Հայոց ցեղասպանության զոհերի աճյունով անոթի ցուցադրությունն էր, որ բերել էր նկարչուհի Թերեզա Ֆերայանի մայրը Լիմասոլից:
Հայտնի կիպրոսահայ նկարիչ Վարդան Թաշչյանը ներկայացրել է «Մելքոնյան» վարժարանին նվիրված 7 նկար, իսկ Թերեզա Կասպարյան-Պետրիդեսը ներկայացրել է կտավներ, որոնք կատարված են այն նույն ավանդական ոճով, որով գեղազարդում էին փայտե դռները, հաղորդում է Gibrahayer.com-ը:

14 Март 2009 - 20:36 AMT
Ассоциация армянских культурных обществ «Амазгаин» и «Ошакан» организовала выставку армянских художников на Кипре. На выставке представлено 88 работ 24-х армянских художников, выполненных в различной манере. Одним из трогательных эпизодов открытия выставки стала демонстрация капсулы с прахом жертв Геноцида армян из сирийской пустыни Дер-Зор, привезенная матерью художницы Терезы Фераян из Лимассола.
Известный кипрский художник Вартан Ташчян представил 7 картин, посвященных гимназии «Мелконян», а Тереза Каспарян-Петридес выставила картины, написанные в традиционной манере, которой расписывали старые деревянные двери, сообщает Gibrahayer.com.