Հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանը ՖԻԴԵ-ի աշխարհի Գավաթի խաղարկությանը կներկայացնի Հայաստանը։
Բացի Արոնյանից, Հայաստանն այս մրցաշարում կներկայացնեն Հայկ Մ. Մարտիրոսյանը, Շանթ Սարգսյանը, Հովհաննես Գաբուզյանը և Գաբրիել Սարգսյանը, գրում է Shantnews.am-ը։
Մրցաշարը կկայանա Սոչիում՝ հուլիսի 10-ից օգոստոսի 8-ը։ Մրցանակային ֆոնդը 1,892,500 դոլար է։
Աշխարհի Գավաթի խաղարկության եզրափակիչ հասած շախմատիստները կնվաճեն աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի ուղեգիր։
2021թ․ փետրվարին Արոնյանը հայտարարել է, որ մեկ տարուց ավելի ներկայիս կառավարության խոստումների իրագործմանը սպասելուց հետո հասկացել է, որ ստիպված է կայացնել բեկումնային որոշում և հեռանալ հայաստանից։ Նա առաջիկայում մտադիր է տեղափոխվել ԱՄՆ և ՀՀ դրոշի տակ հանդես չի գալու։

Grandmaster Levon Aronian will represent Armenia at Chess World Cup 2021, according to information published by FIDE.
Aronian announced in late February that he was leaving Armenia for the United States but his FIDE page still says he represents the Armenian federation.
Also representing Armenia are grandmasters Gabriel Sargissian, Haik M. Martirosyan, Hovhannes Gabuzyan and Shant Sargsyan.
At the Chess World Cup 2021, more than 200 players will compete in the single-elimination chess tournament that will take place in Sochi, Russia, from 10 July to 3 August 2021. The total prize fund is $1,892,500, with the first prize of $110,000.