Ակնհայտ քաղաքական մոտեցումներով Cities on the Edge: Exploring Late Antique urbanism in the Southern Caucasus (AD 300–600) գիտաժողովից միտումնավոր դուրս են թողնվել Հայաստանը, հայկական քաղաքները և հայ մասնագետները։ Այդ մասին տեղեկացրել է Դվինի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար, Արցախի Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը, գրում է Monument Watch-ը։
«Ցավով և հիասթափությամբ տեղեկացնում ենք, որ Կովկասում տիրող նման ողբերգական իրավիճակում, ակնհայտ քաղաքական մոտեցումների ճանապարհ են բռնել և մեր մի շարք հարգարժան կոլեգաներ, նախաձեռնելով և միանալով Cities on the Edge: Exploring Late Antique urbanism in the Southern Caucasus (AD 300–600) գիտաժողովին, որտեղ միտումնավոր դուրս են թողնվել Հայաստանը, հայկական քաղաքները և հայ մասնագետները:
Հնարավոր չէ ներկայացնել Կովկասի քաղաքային մշակույթն առանց հայկական քաղաքների, հայկական սկզբնաղբյուրների և հետազոտողների: Բայց սա նաև մի նոր բան չէ: Ցավում եմ, որ իմ լավ բարեկամներ Լարա ֆաբիանը և Մուրթուզալի Գաջիեվը, որ ընդգրկված են մասնակիցների ցանկում, չեն ահազանգել ակադեմիական բարեվարքության նման աղաղակող խախտման մասին:
Խոսք է գնում ոչ թե թյուրիմացության, այլ մտածված կողմնորոշման մասին: Եթե անձնական շահագրգռվածությունն ավելի վեր է, քան գիտական բարեխղճությունը, իմաստ չունի դիմել, բացատրել կամ ազնվություն սպասել: Ցավում ենք և հիասթափված ենք»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

28 Июнь 2021 - 13:51 AMT
Из участников научной конференции Cities on the Edge. Exploring Late Antique urbanism in the Southern Caucasus (AD 300–600) были намерено исключены Армения, армянские города и армянские специалисты. Об этом сообщил руководитель Двинской археологической экспедиции, руководитель Арцахской Тигранакертской археологической экспедиции Гамлет Петросян.
«С болью и разочарованием сообщаем, что в столь трагической ситуации на Кавказе ряд наших уважаемых коллег пошли по пути очевидных политических подходов, взяв на себя инициативу присоединиться к Cities on the Edge. Exploring Late Antique urbanism in the Southern Caucasus (AD 300–600), в которой были намеренно исключены Армения, армянские города и армянские специалисты.
Невозможно представить городскую культуру Кавказа без армянских городов, армянских первоисточников и исследователей. Но это не новость. Мне очень жаль, что мои хорошие друзья Лара Фабиан и Муртузали Гаджиевы, которые находятся в списке участников, не сообщили о таком вопиющем нарушении академического поведения», – отметил он.
По его словам, дело не в недоразумении, а в сознательной ориентации.
«Если личный интерес выше научной честности, нет смысла спрашивать, объяснять или ожидать честности. Мы сожалеем и разочарованы», – подчеркнул ученый.