Մարտի 20-ին Երեւանի Ազգային պատկերասրահում գերմանացի գծանկարիչ Հորսթ Յանսենի աշխատանքների ցուցահանդեսով Հայաստանում կմեկնարկեն Գերմանիայի օրերը: Ցուցահանդեսում կներկայացվեն նրա տարբեր շրջանների 160 աշխատանքներ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատանը, Երեւանից հետո ցուցադրությունը կներկայացվի Գյումրիում, Մարտունիում եւ Կապանում:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության կազմակերպած Գերմանիայի օրերի շրջանակներում կանցկացվեն ցուցահանդեսներ, ընթերցումներ, գիտաժողովներ:
Մարտի 21-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասարհում տեղի կունենա դասախոսություն «Հորսթ Յանսենն ու նրա ժառանգությունը» թեմայով:
Հորսթ Յանսենը Եվրոպայում դասվում է լավագույն գծանկարիչների շարքին: Նա իր ամբողջ կյանքն անց է կացրել Համբուրգում` ծնվել է այնտեղ 1929 թվականին, մահացել 1955-ին: Սովորել է Համբուրգի Բարձրագույն գեղարվեստական դպրոցում: Առաջին անհատական ցուցահանդեսն անցել է 1958թ. Հաննովերում եւ սենսացիա առաջացրել: 1968 թվականին Յանսենը ստացավ Վենետիկի բիենալեի առաջին մրցանակը: Լավագույն աշխատանքները 70-80-ականներին ստեղծված բազմաթիվ գծանկարչական աշխատանքներն են:

Germany Days in Armenia to be inaugurated on Mar. 20 by Horst Janssen’s Works Exhibition in
The exhibition will also be held in Gyumri, Martuni and Kapan, German Embassy in Armenia told PanARMENIAN.Net reporter.
Germany Days in Armenia, initiated by German Embassy in Armenia and RA Ministry of Culture, will include exhibitions, readings and scientific conference.
On Mar. 21 Armenian National Picture Gallery will host a lecture entitled “Horst Janssen and his heritage”.
Horst Janssen was a German printmaker born on Nov. 14, 1929 in Hamburg.
In 1946 at the age of sixteen, Janssen enrolled at the Landeskunstschule (Regional Art School) in Hamburg. Later, he worked on a series of large-scale color woodcuts that were displayed in his apartment in 1957. Janssen gained recognition and the same year had an exhibition in Hanover in the Hans Brockstedt Gallery. He won first prize for graphic art at the Venice Biennale in 1968.