Մարտի 20-ին Երեւանի Ազգային պատկերասրահում գերմանացի գծանկարիչ Հորսթ Յանսենի աշխատանքների ցուցահանդեսով Հայաստանում կմեկնարկեն Գերմանիայի օրերը: Ցուցահանդեսում կներկայացվեն նրա տարբեր շրջանների 160 աշխատանքներ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատանը, Երեւանից հետո ցուցադրությունը կներկայացվի Գյումրիում, Մարտունիում եւ Կապանում:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության կազմակերպած Գերմանիայի օրերի շրջանակներում կանցկացվեն ցուցահանդեսներ, ընթերցումներ, գիտաժողովներ:
Մարտի 21-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասարհում տեղի կունենա դասախոսություն «Հորսթ Յանսենն ու նրա ժառանգությունը» թեմայով:
Հորսթ Յանսենը Եվրոպայում դասվում է լավագույն գծանկարիչների շարքին: Նա իր ամբողջ կյանքն անց է կացրել Համբուրգում` ծնվել է այնտեղ 1929 թվականին, մահացել 1955-ին: Սովորել է Համբուրգի Բարձրագույն գեղարվեստական դպրոցում: Առաջին անհատական ցուցահանդեսն անցել է 1958թ. Հաննովերում եւ սենսացիա առաջացրել: 1968 թվականին Յանսենը ստացավ Վենետիկի բիենալեի առաջին մրցանակը: Լավագույն աշխատանքները 70-80-ականներին ստեղծված բազմաթիվ գծանկարչական աշխատանքներն են:

17 Март 2009 - 11:39 AMT
20 марта в Национальной картинной галерее Армении открытием выставки работ немецкого графика Хoрста Янсена начнутся Дни Германии в Армении. На выставке будут представлены более 160 работ разных времен. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в посольстве Германии в РА, после Еревана экспозиция будет представлена в Гюмри, Мартуни и Капане.
В рамках Дней Германии в Армении, организованных посольством Германии в Армении и Министерством культуры РА, будут проведены выставки, чтения, научная конференция.
21 марта в Национальной картинной галерее Армении пройдет лекция по теме «Хорст Янсен и его наследие».
Хорст Янсен в Европе считается одним из лучших графиков. Он всю жизнь прожил в Гамбурге – там родился в 1929 году, там и умер в 1995-м. Учился в гамбургской Высшей художественной школе. Первая персональная выставка в 1958 году в Ганновере стала сенсацией. В 1968 году Янсен получил первый приз на бьеннале в Венеции. Лучшие работы – многочисленные графические циклы – созданы в 70-80-е годы.