Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի (ՄՄԳԿ) նախաձեռնությամբ Արմավիրի Մշակույթի տանը բացվել է երրորդ «Ռուսական կենտրոնը»։
«Ռուսական կենտրոնը» հարուստ գրադարանով ինքնատիպ հարթակ է, որտեղ նախատեսվում է անցկացնել տարբեր սեմինարներ, հանրային դասախոսություններ, ցուցահանդեսներ, կինոդիտումներ և, որ ամենակարևորն է, այստեղ կկազմակերպվեն ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ տարբեր տարիքային խմբերի համար: Կենտրոնի ֆինանսական աջակիցն է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը։
Կենտրոնի բացման կարմիր ժապավենը կտրել են Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգինը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Արա Խզմալյանը, Հայաստանի Արմավիր մարզի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը և Արմավիրի քաղաքապետ Դավիթ Խուդաթյանը։
Լուսանկարում աջից ձախ՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ՝ Իվան Տելեգին, ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և լիազոր դեսպան՝ Սերգեյ Կոպիրկին, ՀՀ Արմավիր մարզի մարզպետ՝ Համբարձում Մաթևոսյան
«Աջակցությունը մշակույթի և կրթության զարգացմանը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի սոցիալական գործունեության կարևորագույն ուղղություններից է: Մենք գիտակցում ենք Հայաստանի մարզերում ռուսաց լեզվի և մշակույթի զարգացման կարևորությունը և հույս ունենք, որ կենտրոնն արդյունավետ զարգացում կունենա: Իսկ լավագույն ուսանողների առջև ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը բացում է իր դռները Բանկի տարբեր ստորաբաժանումներում և մասնաճյուղերում վերապատրաստման և ուսումնական պրակտիկայի մասնակցելու համար, ինչը հնարավորություն կտա նոր սերնդին գիտելիքներ ստանալ բանկային և ֆինանսական աշխարհի վերաբերյալ:», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգինը։
Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանն անձամբ շնորհակալություն է հայտնել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին ցուցաբերած աջակցության համար և խորհրդանշական նվեր շնորհեց պարոն Իվան Տելեգինին։
«Մենք ընդլայնում ենք ռուսական կենտրոնների աշխարհագրությունը և ցանկանում ենք նման կրթական հարթակներ ստեղծել Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Միայն կրթությամբ կարելի է ունենալ զարգացած պետություն։ Այստեղ կանցկացվեն ռուսերենի անվճար դասընթացներ, ինչը կօգնի բարելավել լեզվի մակարդակն ու ամրապնդել ռուս և հայ ժողովուրդների միջև մշակութային երկխոսությունը», – ասել է Վահրամ Կարապետյանը։
Կենտրոնում ներկայացված է կրթական նյութերի մեծ բազմազանություն, որոնց միջոցով հնարավոր է ճշգրիտ և բաց տեղեկատվություն ստանալ Ռուսաստանի մասին ամենատարբեր ոլորտներում։ Ի շնորհիվ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցության՝ կենտրոնը կահավորված և հագեցած է ժամանակակից տեխնիկայով, որը հնարավորություն է տալիս կազմակերպել ինտերակտիվ դասեր և քննարկումներ։
Կրթական կենտրոնի բացմանը ներկա էին Հայաստանում ՌԴ դեսպանության, Հայաստանում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում գործող ռուսաստանյան կազմակերպությունների ղեկավարներ և այլոք։
Ռուսերենի անվճար դասընթացների նախորդ շրջափուլի մասնակիցներին հյուրերի կողմից շնորհվել են երկամսյա կուրսերն ավարտելու հավաստագրեր: Երեխաները հյուրերին ներկայացրել են բաց դաս՝ գեղեցիկ մատուցելով ստացված գիտելիքները։
Սա Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի (ՄՄԳԿ) նախաձեռնությամբ բացված երրորդ «Ռուսական կենտրոնն» է։ Առաջինը գործում է ք․Երևանում՝ Ավ․ Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի մասնաճյուղում, երկրորդը՝ ք․Վանաձորում։

8 Июль 2021 - 09:08 AMT
В Доме культуры города Армавир Армавирской области Армении, по инициативе Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване, открылся третий «Русский центр».
«Русский центр» – это своеобразная площадка с богатой библиотекой, где планируется проводить различные семинары, публичные лекции, выставки, показы фильмов и что самое важное, здесь будут организованы бесплатные курсы обучения русскому языку для разных возрастных категорий.
Центр открылся при финансовой поддержке Банка ВТБ (Армения). Красную ленточку на входе в центр разрезали посол РФ в Армении Сергей Копыркин, генеральный директор Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян, генеральный директор – председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Иван Телегин, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалумян, губернатор Армавирской области Армении Амбарцум Матосян и мэр города Армавир Давид Худатян.
На фотографии справа налево: Иван Телегин – Генеральный директор- Председатель Директората Банка ВТБ (Армения), Сергей Копыркин – Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в Армении, Амбарцум Матосян – губернатор Армавирского марза Армении.
«Поддержка развитию культуры и образования является одним из важнейших направлений социальной деятельности Банка ВТБ (Армения). Мы осознаем важность развития русского языка и культуры в регионах Армении и надеемся на плодотворное развитие центра. А для лучших учеников Банк ВТБ (Армения) открывает свои двери для участия в тренингах и учебной практики в различных подразделениях и филиалах Банка, что даст возможность новому поколению получить знания о банковском и финансовом мире», – сказал Иван Телегин.
Ваграм Карапетян лично поблагодарил Банк ВТБ (Армения) за оказанную поддержку и вручил символический подарок Ивану Телегину.
«Мы расширяем географию русских центров и хотим создать аналогичные образовательные площадки во всех регионах Армении. Только благодаря образованию можно иметь развитое и сильное государство. В центре будут проводиться бесплатные курсы русского языка, которые помогут повысить языковой уровень и укрепить культурный диалог между русско-армянскими народами», – сказал Карапетян.
В центре представлен широкий выбор учебных материалов, с помощью которых можно получить точную и открытую информацию о России в самых разных сферах. Благодаря финансовой поддержке Банка ВТБ (Армения) центр обставлен и оснащен современным оборудованием, что позволяет проводить интерактивные уроки и обсуждения.
На открытии образовательного центра присутствовали представители посольства России в Армении, пограничного управления ФСБ России в Армении, руководители действующих в Армении российских организаций и другие. Участникам предыдущего этапа бесплатных курсов русского языка со стороны приглашенных гостей были вручены сертификаты об окончании двухмесячного курса. Дети представили гостям открытый урок, красиво продемонстрировав полученные знания.
Это уже третий «Русский центр», открытый по инициативе Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване. Первый был открыт в филиале Центральной библиотеки имени Ав. Исаакяна в Ереване, а второй – в городе Ванадзор.