Կառավարությունը միջոցներ կներդնի ՓՄՁ աջակցության ներդրումային հիմնադրամում։ Գործադիրը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում` տնտեսության մեջ այլընտրանքային ֆինանսական գործիքների կիրառումը և կապիտալի շուկաների զարգացումը խթանելու նպատակով:
Ինչպես նշել է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ներկայումս «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության կողմից կառավարվող ԵՄ-Հայաստան ֆոնդի կողմից արդեն մոտ 31 մլն դոլար է ներգրավվել:
Ֆոնդն իր գործունեությունը սկսել է 2020-ի հունվարից։
Ըստ նախարարի տեղակալի՝ Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) պատրաստակամ է 7 միլիոն դոլարի չափով ներդրում կատարել՝ պայմանով, որ ֆոնդի չափը իր կողմից ներդրում կատարելուց հետո մինչև հուլիսի 20-ը կլինի առնվազն 45 միլիոն դոլար:
ՀՀ կառավարության կողմից ակնկալվող առնվազն 7 մլն դոլար ներդրումը հնարավոր կդարձնի FMO-ի ներգրավվածությունը, որը կստեղծի մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ ՀՀ տնտեսության համար, ինչպես նաև կնպաստի ֆոնդի համար այլ ներդրողների ներգրավմանը, ինչն իր հերթին կհանգեցնի հավելյալ միջոցներ ՀՀ տնտեսության մեջ ներգրավելուն։
Ըստ այդմ՝ ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 3 մլն դոլարի չափով մասնակցություն, իսկ մնացած 4 մլն դոլարին համարժեք ՀՀ դրամը կներդնի Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը:
Հիմնավորման համաձայն, ՀՀ-ում ներկայում գրեթե բացակայում են բիզնեսի ֆինանսավորման այնպիսի այլընտրանքային գործիքներ, ինչպիսիք են մասնավոր բաժնեմասային ֆոնդերը և բորսայում ցուցակման ինստիտուտը: Բիզնեսի ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրը բանկային վարկն է, որն ունի ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմեր:
Տնտեսավարող սուբյեկտները հաճախ ի վիճակի չեն լինում ֆինանսավորել ընդլայնման նախագծերը կամ շրջանառու միջոցները բանկերի միջոցով մի շարք պատճառներով, որոնցից են՝ գրավադրման համար ակտիվների պակասը, ակնկալվող դրամական հոսքերի անկանխատեսելիությունը, բարձր տոկոսադրույքները և այլն:

The Armenian government will put money into an investment fund supporting small and medium-sized businesses, according to a resolution adopted by the government on Thursday, July 8.
Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan noted that $31 million have already been invested into the fund by the European Bank for Reconstruction and Development, the Hovnanian Foundation, Amber Capital (owned by French businessman Joseph Oughourlian), and Amundi Acba Asset Management Fund. The Netherlands' FMO, he added, has pledged another $7 million, but on condition that the total capital of the fund reaches $45 million.
"Therefore, we will invest $7 million, then our partners from the Netherlands will provide another $7 million, and the capital will reach $45 million," Avanesyan said.
He revealed that the specialists of the investment fund had earlier studied local enterprises seeking investments. According to preliminary calculations, one dollar invested in these businesses will yield a return of $2.9-3.
$3 million will be allocated directly from the budget, while the remaining $4 million will come from the Armenian National Interests Fund (ANIF), a state-owned enterprise.