Կառավարությունը միջոցներ կներդնի ՓՄՁ աջակցության ներդրումային հիմնադրամում։ Գործադիրը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում` տնտեսության մեջ այլընտրանքային ֆինանսական գործիքների կիրառումը և կապիտալի շուկաների զարգացումը խթանելու նպատակով:
Ինչպես նշել է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ներկայումս «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության կողմից կառավարվող ԵՄ-Հայաստան ֆոնդի կողմից արդեն մոտ 31 մլն դոլար է ներգրավվել:
Ֆոնդն իր գործունեությունը սկսել է 2020-ի հունվարից։
Ըստ նախարարի տեղակալի՝ Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) պատրաստակամ է 7 միլիոն դոլարի չափով ներդրում կատարել՝ պայմանով, որ ֆոնդի չափը իր կողմից ներդրում կատարելուց հետո մինչև հուլիսի 20-ը կլինի առնվազն 45 միլիոն դոլար:
ՀՀ կառավարության կողմից ակնկալվող առնվազն 7 մլն դոլար ներդրումը հնարավոր կդարձնի FMO-ի ներգրավվածությունը, որը կստեղծի մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ ՀՀ տնտեսության համար, ինչպես նաև կնպաստի ֆոնդի համար այլ ներդրողների ներգրավմանը, ինչն իր հերթին կհանգեցնի հավելյալ միջոցներ ՀՀ տնտեսության մեջ ներգրավելուն։
Ըստ այդմ՝ ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 3 մլն դոլարի չափով մասնակցություն, իսկ մնացած 4 մլն դոլարին համարժեք ՀՀ դրամը կներդնի Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը:
Հիմնավորման համաձայն, ՀՀ-ում ներկայում գրեթե բացակայում են բիզնեսի ֆինանսավորման այնպիսի այլընտրանքային գործիքներ, ինչպիսիք են մասնավոր բաժնեմասային ֆոնդերը և բորսայում ցուցակման ինստիտուտը: Բիզնեսի ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրը բանկային վարկն է, որն ունի ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմեր:
Տնտեսավարող սուբյեկտները հաճախ ի վիճակի չեն լինում ֆինանսավորել ընդլայնման նախագծերը կամ շրջանառու միջոցները բանկերի միջոցով մի շարք պատճառներով, որոնցից են՝ գրավադրման համար ակտիվների պակասը, ակնկալվող դրամական հոսքերի անկանխատեսելիությունը, բարձր տոկոսադրույքները և այլն:

8 Июль 2021 - 11:46 AMT
Правительство Армении вложит средства в инвестиционный фонд по поддержке малого и среднего бизнеса. Постановление об этом было принято на заседании правительства 8 июля.
Как заявил на заседании замминистра экономики Аваг Аванесян, в фонд уже вложен 31 млн долларов со стороны Европейского банка реконструкции и развития, благотворительного фонда «Овнанян», инвестфонда Amber Capital (владелец – французский бизнесмен Жозеф Угурлян), пенсионного фонда Amundi Acba Asset Management. Еще 7 млн долларов собирается вложить Банк развития Нидерландов, но при условии, если общий капитал фонда достигнет 45 млн долларов, пишет Sputnik Армения.
«Поэтому мы вложим 7 млн, тогда наши партнеры из Нидерландов вложат еще 7, и капитал автоматически достигнет 45 млн», – добавил Аванесян.
Он отметил, что специалисты инвестиционного фонда уже предварительно изучили местные предприятия, претендующие на инвестиции. По предварительным расчетам, один доллар, вложенный в эти предприятия, даст экономическую отдачу в 2.9 – 3 доллара.
3 млн долларов государственного участия будут выделены непосредственно из бюджета. Еще 4 млн – из инвестиционного фонда Anif, который действует на правах государственно-частного партнерства.
Средства инвестфонда вкладываются в перспективные предприятия, которые могут создать новые рабочие места.