Այսօր Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացել է «Ժայռապատկերներից մինչեւ այբուբեն» գիտա-փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմը լրիվ դահլիճ հավաքեց: Դա Հայաստանի մասին գիտական ֆիլմերից երրորդն է, որոնք նկարահանվել են «Իկար» ՓԲԸ-ում: Առաջին երկու ֆիլմերը` «Տիգրան Մեծը» եւ «Նեմրութը» նույնպիսի հաջողություն են ունեցել:
«Դարեր ի վեր լեզուն եւ գիրը հայերի համար եղել են որ միայն հաղորդակցության միջոց, այլեւ ազգային նույնության կարեւորագույն բաղկացուցիչ, ունիկալ տեղ են զբաղեցրել ազգային արժեհամակարգում»,- շնորհանդեսին հայտնել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը:
«Ժայռապատկերներից մինչեւ այբուբեն» ֆիլմի ստեղծողները, հիմնվելով զանազան պատմական աբղյուրների բազմաթիվ փաստերի, մանրամասների վրա, պատմում են գրչության մասին ընդհանրապես եւ մասնավորապես հայկական գրերի մասին:
«Ֆիլմում ներկայացված է Հայաստանի նախամաշտոցյան շրջանի հարուստ գրչական մշակույթը»,- նշել է ֆիլմի պրոդյուսեր Արտակ Մովսիսյանը: Նրա խոսքով, ֆիլմի ստեղծողները փորձել են պատմել վաղ հայկական գրերի մասին:
Արտակ Մեսրոպյանը նաեւ հաղորդել է, որ «Ժայռապատկերներից մինչեւ այբուբեն» ֆիլմը թարգմանվում է անգլերեն, որից հետո հեղինակները ծրագրում են ֆիլմ նկարել Մեսրոպ Մաշտոցի եւ նրա աշխատանքի մասին:

Today Moscow Movie Theater in Yerevan launched “From Petroglyphs to Alphabet” movie presentation, which packed the house. “From Petroglyphs to Alphabet” has been the third in popular science film series created by IKAR CJSC. Previous movies, “Tigran the Great” and “Nemrut” were equally successful.
“Since the dawn of times the spoken and written languages were not only communication means for Armenians but also an important element of national identity that had a unique place in the system of national values,” RA Minister if Education and Science Spartak Seyranyan stated at the presentation.
“From Petroglyphs to Alphabet” draws on historical facts, telling about the written language in general and Armenian scripts in particular.
“The movie features rich literary culture of Pre-Mashtots Armenia,” film producer Artak Movsesyan noted, adding that the movie is being translated into the English and will be followed by a documentary dedicated to the life and work of Mesrop Mashtots.