Մինչև 2025թ. Հայաստանում կկառուցվի 200 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան, որը տեղակայվելու է Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքներում. ներդրվելու է մոտ 174 միլիոն դոլար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը։
Մրցույթում հաղթել է էմիրաթական «Մասդար» ընկերությունը։ Բաժնեմասի 85%-ը «Մասդարինն» է, 15%-ը` Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդինը (ԱՆԻՖ)։
Նշվում է, որ ծրագիրն ունի նաև սոցիալական բաղադրիչ. նախատեսվում է 320 միլիոն դրամի չափով տարածքային զարգացման վճար տրամադրել այն երկու համայնքին, որոնց հողատարածքներում արևային էներգիա է արտադրվելու։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սևանա լճի ափին՝ Ծափաթաղում, 13 հեկտար տարածքում կառուցվել է տարածաշրջանում՝ արևին հետևող համակարգով արևային առաջին կայանը։Կայանն արևին հետևող սոլար թրեքինգ համակարգի միջոցով կարողանում է հսկայածավալ էներգիա կուտակել։ Ավելի քան 14,000 կրկնակի ապակյա ծածկույթ ունեցող վահանակով կայանն ունի 5787 կՎտ պիկային հզորություն, որի տարեկան արտադրողականությունը 12,300,000 կՎտ/ժամ է։

A 200-MW solar park will be built in Armenia by 2025, acting Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said on Monday, July 12. According to him, the solar park is budgeted at $174 million and will be installed in the communities of Talin and Dashtadem of Aragatsotn province .
Abu Dhabi Future Energy Company PJSC, better known as Masdar, placed the winning bid in a government tender back in December 2019. The project, which also involves the construction of a new substation, will be developed on a design, finance, build, own, and operate (DFBOO) basis.
Avinyan revealed that Masdar will own 85% of the project vehicle, while the remaining 15% will be held by the Armenian National Interest Fund CJSC (ANIF).
"The program also contains a social component: AMD 320 million (around $650,000) will be provided to the two communities whose territories will host the solar park," Avinyan added.
The photovoltaic (PV) farm will use an area of roughly 500 ha that is not suitable for agricultural development. It is set to become the largest utility-scale solar complex in the country.