Կանադահայ լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդես կբացվի Սեուլում մայիսի 8-ին:
Աշխարհահռչակ վարպետի աշխատանքները կցուցադրվեն Սեուլի Խանգարամ գեղարվեստի կենտրոնում: Լուսանկարները ներկայացված են երեք բաժիններում` «Հայտնի մարդկանց դիմանկարներ», «Հետպատերազմյան Կանադայի լուսանկարները» եւ «Վաղ տարիներ»,-գրում է Korea Times-ը:
Յուսուֆ Քարշը XX դարի ամենահայտնի դիմանկարներ անող լուսանկարիչն է: Նա շուրջ 15 հազար մարդ է պատկերել` շարքային քաղաքացիներից մինչեւ այնպիսի դեմքեր, ինչպիսիք են Ուինսթոն Չերչիլը, Ալբերտ Էյնշթեյնը, մայր Թերեզան, Էռնեստ Հեմինգուեյը, Ժաքլին Քենեդին եւ Օդրի Հեփբյորնը:
Յուսուֆ (Հովհաննես) Քարշը ծնվել է Օսմանյան կայսրությունում` Մարդին քաղաքում: 14 տարեկանում նա ընտանիքի հետ փախել է Սիրիա` փրկվելով Հայոց ցեղասպանությունից: 2 տարի անց ծնողները նրան ուղարկել են Կանադա` ազգականի մոտ, որը լուսանկարիչ էր եւ սովորեցրեց Քարշին լուսանկարել:

К столетию канадского художника армянского происхождения Юсуфа Карша в Сеуле 8 мая пройдет выставка. Работы всемирно известного мастера будут выставлены в музее Хангарам художественного центра Сеула. Фотографии представлены в трех разделах: «Портреты знаменитых людей», «Фотографии послевоенной Канады» и «Ранние годы», пишет Korea Times.
Юсуф Карш был одним из знаменитых портретных фотографов ХХ века. Ему позировало более 15 тысяч людей – от рядовых граждан до таких фигур, как Уинстон Черчилль и Альберт Эйнштейн, мать Тереза, Эрнест Хемингуэй, Жаклин Кеннеди и Одри Хепберн.
Юсуф (Ованнес) Карш родился в Мардине в Османской империи. В 14 лет он с семьей бежал в Сирию, спасаясь от Геноцида армян. 2 года спустя родители отправили его в Канаду к дяде, который был фотографом и научил Карша снимать.