Հեքիաթներն իրենց հետքն են թողնում յուրաքանչյուր մարդու հոգեբանության վրա, ինչն ապացուցել են հոգեբանության հայրեր Ֆրեյդը եւ Բեկենհայմը, հայտնել են Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանում բացված հեքիաթների արդի մեկնաբանություններին նվիրված «Հնօրյա զրույցներ եւ հրաշապատում» երկօրյա համաժողովի մասնակիցները:
Գրական հեքիաթի հայրենիքը Ֆրանսիան է, հենց այստեղ է առաջին անգամ թարգմանվել «Շահերիզադեի 1000 ու մեկ գիշերը», հայկական հեքիաթն իր հերթին առաջին անգամ Եվրոպա է մուտք գործել Ֆրեդերիկ Մակլերի շնորհիվ, որը 1910թ. ֆրանսերեն թարգմանեց մի քանի հայկական հեքիաթ:
Գրեթե 100 տարի անց հենց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունը աջակցեց Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Հեքիաթների փառատոնի անցկացմանը: Փառատոնի շրջանակներում Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի եւ գլխավոր հայ հեքիաթասաց Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպվել է «Հնօրյա զրույցներ եւ հրաշապատում» համաժողովը` նվիրված Հայաստանում հեքիաթի առաջին փառատոնին:
Երկօրյա համաժողովին գրականագետները, էթնոգրաֆները եւ զանազան բուհերի դասախոսները վերլուծելու են տարբեր երկրների հեքիաթները, նրանց զարգացման փուլերը, բարոյական, կենսական արժեքների արտացոլումը հեքիաթներում:
Բացի համաժողովից, Երեւանում Հեքիաթների փառատոնից բացի տեղի կունենան մանկական ներկայացուցմներ, Թումանյանի տուն-թանգարանում եւ Խնկո-Ապոր մանկական գրադարանում կկազմակերպվեն ֆրանսիական, բելգիական եւ հայ հեքիաթասացների ստեղծագործությունների ընթերցումներ, ինչպես նաեւ շվեյցարական գրող Ստեֆանի Կորինա Բիյին (1912-1979թթ.) նվիրված երեկո շվեյցարական կոմիկ դերասանուհի Վալերի Բերտոլոտտոյի մասնակցությամբ:

Сказки оставляют свой отпечаток на психологии каждого человека, что доказали отцы психологии Фрейд и Бекенхайм, заявили участники посвященной современным интерпретациям сказок двухдневной конференции «Истории былых времен», которая открылась в доме-музее Ованеса Туманяна.
Родиной литературной сказки является Франция, именно здесь впервые былa переведенa «1000 и одна ночь Шахеризады», в свою очередь армянская сказка впервые вошла в Европу благодаря Фредерику Маклеру, который в 1910 году перевел несколько армянских сказок на французский язык.
Спустя почти 100 лет именно посольство Франции в РА оказало содействие проведению первого в истории Армении Фестиваля сказок. В рамках фестиваля совместно с Российско-армянским (Славянским) университетом и музеем главного армянского сказочника Ованеса Туманяна организована конференцию «Истории былых времен», посвященную первому фестивалю сказки в Армении.
На двухдневной конференции литературоведы, этнографы и педагоги различных армянских ВУЗ-ов будут анализировать сказки различных стран, этапы их развития, отражение моральных, жизненных ценностей в сказке.
Помимо конференции, в рамках Фестиваля сказок в Ереване пройдут детские представления, в доме-музее Туманяна и в детской библиотеке Хнко-Апера будут организованы чтения произведений французских, бельгийских и армянских сказочников, а так же вечер, посвященный швейцарской писательнице Стефани Коринны Бий (1912 – 1979) с участием швейцарской комической актрисы Валерии Бертолотто.