Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի որոշմամբ հոկտեմբերին նախատեսված «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունները չեն անցկացվի։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։
Նախատեսված ֆինանսական միջոցները կուղղվեն «100 տուն Արցախում» ծրագրի աջակցմանը, ինչպես նաև Երևանի մշակութային հաստատությունների զարգացմանը։
Մասնավորապես, միջոցներ կհատկացվեն «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի և 90-ամյա հոբելյանը նշող Երևանի պատմության թանգարանի արդիականացման ծրագրերին:
«Էրեբունի-Երևան»-ի առաջին պաշտոնական տոնակատարությունն անցկացվել է 1968թ. հոկտեմբերին, երբ նշվում էր մեր մայրաքաղաքի հիմնադրման 2750-րդ տարեդարձը։

18 Август 2021 - 08:57 AMT
Решением мэра Еревана Айка Марутяна запланированное на октябрь празднование «Эребуни-Ереван» не будет проводиться. Об этом заявил официальный представитель мэрии Акоп Карапетян.
Финансовые средства, предусмотренные бюджетом Еревана 2021 года для празднования «Эребуни-Ереван», будут направлены на поддержку программы «100 домов в Арцахе», а также на программы развития культурных учреждений Еревана.
В частности, средства будут выделены на программы модернизации историко-археологического заповедника-музея Эребуни и Музея истории Еревана, отмечающего свое 90-летие.
Эребуни (Ереван) был основан в 782 году до нашей эры. В 2018 году армянская столица отпраздновала большой юбилей – 2800-летие. В 2020 году празднование было отменено из-за 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, начавшейся 27 сентября.