ԵԱՏՄ երկրները մտադիր են 14 խոչընդոտ վերացնել Միության շուկայում մինչև 2022-ի ավարտը, տեղեկացնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը՝ օգոստոսի 19-20-ին ղրղզական Չոլպոն Աթա քաղաքում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ավարտին, որին մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նիստում հաստատվել է բացառումների և սահմանափակումների ցանկը Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում, որոնք պետք է վերացվեն 2021-2022թթ․։ Ընդհանուր առմամբ ցանկում 14 խոչընդոտ կա՝ 13 սահմանափակում և 1 բացառում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Ցանկի կազմումն աշխատատար, բայց շատ կարևոր գործընթաց է։ Փաստացի, կառավարությունների ղեկավարները մատնանշել են միության համար առավել զգայուն խոչընդոտները, որոնք պետք է վերացվեն 2021-2022թթ․»,-մեկնաբանել է որոշումը ԵՏՀ Ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցման տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գեղամ Վարդանյանը:
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի՝ ընդլայնված կազմով նիստին ելույթում կարևորել է գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների նորմատիվային բազայի ստեղծումը։

The countries of the Eurasian Economic Union are planning to remove 14 obstacles in the internal market of the EAEU by the end of 2022, the Eurasian Economic Commission said in a statement following the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council meeting in the Kyrgyz city of Cholpon-Ata on August 19-20.
“At the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Cholpon-Ata, a list of exemptions and restrictions on the internal market of the Eurasian Economic Union to be eliminated in 2021-2022 was approved. In total, there are 14 obstacles in the list: 13 restrictions and 1 exemption,” the statement reads.
"The heads of government have outlined the most sensitive obstacles that need to be removed in 2021-2022. Their identification and ultimate elimination is another significant step in ensuring the functioning of the internal market without barriers, exemptions and restrictions,” said Gegham Vardanyan, Minister in charge of Internal Markets, Informatization, Information and Communication Technologies at the Commission.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who was participating in the meeting, said earlier that the creation of a regulatory framework for common markets for gas, oil and oil products within the Eurasian Economic Union (EAEU) is one of the key components of the development of the integration association.