Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2021-ի 2-րդ եռամսյակում ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 13.1% (2020-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ)։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը՝ հիշեցնելով, որ առաջին եռամսյակում գրանցվել էր ՀՆԱ-ի 3.3% անկում։
«Աճ է գրանցվել բոլոր ուղղություններով՝ բացառությամբ «կրթության», «պետական կառավարում և պաշտպանություն, պարտադիր սոց. ապահովագրություն» և «մշակույթ զվարճություններ և հանգիստ» ոլորտների։
Ամենաբարձր աճը՝ 3 անգամ, գրանցվել է կացության և հանրային սննդի կազմակերպման ոլորտում (աղյուսակում ներկայացված են առանձին ոլորտների ցուցանիշները)։
Երկրորդ եռամսյակի 13.1% տնտեսական աճին ամենից շատ նպաստել են անշարժ գույքի հետ կապված գործունեության, առողջապահության, կացության և հանրային սննդի կազմակերպման, մանրամեծածախ առեւտրի եւ գյուղատնտեսության ոլորտների աճը (նպաստման չափի մասին խոսելիս՝ հաշվի եմ առել յուրաքանչյուր ոլորտի կշիռը)»,-ասվում է գրառման մեջ։
Բյուջեի նախագծով 2021-ի համար կանխատեսվում էր 3.2% տնտեսական աճ, սակայն հուլիսին այն վերանայվել է 6% տնտեսական աճի կանխատեսման։

21 Август 2021 - 10:16 AMT
Во втором квартале 2021 года рост реального ВВП в Армении составил 13.1% по сравнению со вторым кварталом 2020 года. Об этом говорится в отчете Национального статистического комитета РА, пишет депутат парламента Армении Бабкен Тунян.
Депутат напомнил, что в первом квартале было зафиксировано падение ВВП на 3.3%.
«Рост отмечен по всем направлениям, кроме «образования», «госуправления и обороны», общеобязательного соц. страхования» и направления «культура, развлечения и досуг».
Наибольший рост – в 3 раза – зафиксирован в сфере проживания и общественного питания», – отметил Тунян.
По его словам, рост экономики на 13.1% во втором квартале в основном был обусловлен ростом недвижимости, здравоохранения, проживания и общественного питания, розничной торговли и сельского хозяйства.
Министр экономики Армении Ваан Керобян неоднократно обещал двузначный рост экономики Армении на 2021 год.
Экономический рост Армении в госбюджете на 2021 год предусмотрен в размере 3.2%. Центральный банк РА в середине июня улучшил свой прогноз по экономическому росту в стране до 4.6% по итогам 2021 года.
ВБ прогнозирует, что экономика Армении в 2021 году вырастет на 3.4%. МВФ ожидает рост ВВП Армении в 2021 году на уровне 1%.