Բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վերժինե Սվազլյանը Հայաստանի մասին «Աշխարհի ժողովուրդների ֆոլկլորն ու կենցաղը» քառահատոր հանրագիտարանում հրապարակված հոդվածի համար պարգեւատրվել է Ամերիկյան կենսագրական ինստիտուտի «21-րդ դարի մեծագույն միտք» պատվավոր շքանշանով:
Հայաստանին նվիրված հոդվածում զետեղված է հայոց պատմահայր Մովսես Խորենացու աշխատանքների մասին տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ Հայկի եւ Բելի, Արտաշեսի ու Սաթենիկի մասին առասպելները, Տիգրան Մեծի, գրիգոր Լուսավորչի հետ կապված պատմական փաստեր: Հոդվածը չէր կարող լիարժեք լինել առանց «Սասունցի Դավիթ» էպոսի հիշատակության: Դրանից բացի, հոդվածում տեղ են գտել ժողովրդական ասքեր, ասացվածքներ, թեւավոր խոսքեր` նվիրված հայերի կյանքի զանազան ոլորտներին ու պատմական իրադարձություններին: Հոդվածում իր տեղն են գտել Հայոց ցեղասպանության վկաների հնարած երգերը, որոնք պատմում են հայ ժողովդրի ապրած արյունալի իրադարձությունների մասին:
Հանրագիտարանում յուրաքանչյուր երկրին հատկացվել է 7-8 էջ: Հայաստանի մասին հոդվախի հեղինակ Վերժինե Սվազլյանի խոսքով, հանրագիտարանի հեղինակներն այնքան էին հետաքրքրվել իր աշխատանքով, որ 16 էջ էին հատկացրել նրան:
«Աշխարհի ժողովուրդների ֆոլկլորն ու կենցաղը» քառահատոր հանրագիտարանի երկրորդ հրատարակությունը հրապարակվել է Արկանզասի համալսարանի պրոֆեսոր Ուիլյան Կլեմենթսի խմբագրությամբ «Գրինվուդ» հրատարակչության կողմից 2006թ. անգլերեն լեզվով: Գրքի մեջ մտել են ամբողջ աշխարհի էթնոգրաֆների ավելի քան 200 աշխատանքներ: Հանրագիտարանի յուրաքանչյուր հատորը նվիրված է մայրցամաքներից մեկին եւ պարունակում է յուրաքանչյուր երկրի նկարագիրը, տեղեկություններ նրա մշակութային ժառանգության մասին, ինչպես նաեւ քարտեզներ եւ նիարազարդումներ: Հանրագիտարանի երրորդ հատորը նվիրված է Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի երկրներին եւ սկսվում է Հայաստանի մասին ծավալուն հոդվածից:

20 Март 2009 - 14:11 AMT
Доктор филологических наук Вержине Свазлян награждена почетным орденом Американского биографического института “Величайший ум 21 века” за посвященную Армении статью, вошедшую в четырехтомную энциклопедию “Фольклор и быта народов мира”.
В статью, посвященную Армении, вошла информация о трудах отца армянской истории Мовсеса Хоренаци, а так же легенды об Айке и Беле, Арташесе и Сатеник, исторические факты, связанные с Тиграном Великим, Григорием Просветителем. Статья не могла быть полноценной без упоминания эпосa “Давид Сасунский”. Помимо этого, в статью вошли народные сказания, пословицы, поговорки, посвященные различным аспектам и историческим событиям из жизни армян. Свое место в статье нашли сложенные очевидцами Геноцида армян песни, рассказывающие о кровавых событиях, которые пережил армянский народ.
В энциклопедии каждой стране было предоставлено 7-8 страниц. По словам автора статьи об Армении Вержине Свазлян, авторы энциклопедии настолько были заинтересованы ее работой, что предоставили ей 16 страниц.
Второе издание энциклопедии в четырех томах “Фольклор и быт народов мира” было опубликовано в 2006 году на английском языке издательством “Гринвуд” под редакцией профессора Уильяма Клементса из Арканзаского университета. В книгу вошли более 200 работ этнографов со всего мира. Каждый том энциклопедии посвящен одному из континентов, и содержит описание каждой страны, сведения о ее культурном наследии, а так же карты и иллюстрации. Третий том энциклопедии, посвященный странам Ближнего и Среднего Востока, начинается с объемной статьи об Армении.