Երեւանի Ազգային պատկերասրահում գերմանացի գծանկարիչ Հորսթ Յանսենի աշխատանքների ցուցահանդեսով Հայաստանում մեկնարկեցին Գերմանիայի օրերը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են նրա տարբեր շրջանների 160 աշխատանքներ` լիտոգրաֆիայի տեխնիկայով ստեղծված 1970-ականների սկզբին:
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում ցուցահանդեսը կտեւի մինչեւ ապրիլի 12-ը, այնուհետեւ ցուցադրությունը կներկայացվի Գյումրիում, Մարտունիում եւ Կապանում:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության կազմակերպած Գերմանիայի օրերի շրջանակներում կանցկացվեն ցուցահանդեսներ, ընթերցումներ, գիտաժողովներ:
Մարտի 21-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասարհում տեղի կունենա դասախոսություն «Հորսթ Յանսենն ու նրա ժառանգությունը» թեմայով:
Հորսթ Յանսենը Եվրոպայում դասվում է լավագույն գծանկարիչների շարքին: Նա իր ամբողջ կյանքն անց է կացրել Համբուրգում` ծնվել է այնտեղ 1929 թվականին, մահացել 1955-ին: Սովորել է Համբուրգի Բարձրագույն գեղարվեստական դպրոցում: Առաջին անհատական ցուցահանդեսն անցել է 1958թ. Հաննովերում եւ սենսացիա առաջացրել: 1968 թվականին Յանսենը ստացավ Վենետիկի բիենալեի առաջին մրցանակը: Լավագույն աշխատանքները 70-80-ականներին ստեղծված բազմաթիվ գծանկարչական աշխատանքներն են:

20 Март 2009 - 15:25 AMT
Открытием выставки в Национальной картинной галерее Армении 300 графических работ немецкого художника Хорста Янсена начались Дни Германии в Армении. На выставке представлены сюрреалистичные работы художника, созданные в начале 1970-ых по технике литографии.
В Национальной картинной галерее Армении выставка пройдет до 12 апреля, после экспозиция будет представлена в Гюмри, Мартуни и Капана.
В рамках Дней Германии в Армении, организованных посольством Германии в Армении и Министерством культуры РА, будут проведены выставки, чтения, научная конференция.
21 марта в Национальной картинной галерее Армении пройдет лекция по теме «Хорст Янсен и его наследие».
Хорст Янсен считается одним из лучших графиков в Европе. Он всю жизнь прожил в Гамбурге – там родился в 1929 году, там и умер в 1995-м. Учился в гамбургской Высшей художественной школе. Первая персональная выставка в 1958 году в Ганновере стала сенсацией. В 1968 году Янсен получил первый приз на бьеннале в Венеции. Лучшие работы – многочисленные графические циклы – созданы в 70-80-е годы.