Կոմիտասի անվան Պետական կոնսերվատորիայի օպերային ստուդիայի դահլիճում տեղի կունենա դասական երաժշտության ոլորտում ՀՀ նախագահի մրցանակին հավակնող երիտասարդ կատարողների մրցույթը: Մրցույթին մասնակցում է 11 կատարող, որոնցից մի քանիսը միայն կկարողանան շարունակել պայքարը եզրափակչում` մարտի 24-ին:
2005թ. ի վեր ամեն տարի անցկացվող մրցույթի հաղթողների անունները հայտնի կդառնան մայիսի 15-ին ՀՀ նախագահի հաղթողներին մրցանակներ շնորհելու վերաբերյալ հրամանագրի ստորագրումից հետո: Որպես մրցանակ հաղթողներին կհանձնվեն պատվոգրեր եւ Հայաստանի նախագահի մեդալը, ինչպես նաեւ 2 500 դոլար դրամական պարգեւ:
Հայաստանի նախագահի ամենամյա երիտասարդական մրցանակը հանձնվում է դասական երաժշտության երիտասարդ կատարողներին եւ երգիչներին, գրողներին, գեղանկարիչներին ու կինոյի ասպարեզի մարդկանց: Մրցանակաբաշխությունն անց է կացվում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի շրջանակում Պողոսյան հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբֆինանսական աջակցությամբ:

В зале оперной студии Государственной консерватории им. Комитаса пройдет конкурс молодых вокальных исполнителей классической музыки на премию президента Армении. В конкурсе участвуют 11 вокалистов, менее половины смогут продолжить борьбу в финале, который пройдет 24 марта.
Имена победителей ежегодной премии, проводимой с 2005 года, станут известны 15 мая после подписания соответствующего указа президента Армении о присуждении премии победителям. В качестве премии победителям будут выданы грамоты и медаль от президента Армении, а так же премия в 2500 долларов.
Ежегодная молодежная премия президента Армении присуждается молодым вокалистам и исполнителям классической музыки, литераторам, художникам и деятелям в области кино. Премия проводится в рамках программ Всеармянского фонда “Айастан” при финансовом содействии фонда Погосян.