Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) 35 մլն դոլար կհատկացնի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին էլեկտրական բաշխիչ ցանցերի արդիականացման նպատակով, ինչը հնարավորություն կտա հուսալի էներգամատակարարում ապահովել հատկապես ՀՀ մարզերում։ ԱԶԲ-ն և ՀԷՑ-ը համաձայնագիր են ստորագրել։
Ֆինանսավորումը ներառում է ԱԶԲ-ից ստանալիք 20 մլն դոլարի փոխառությունը և Մասնավոր ենթակառուցվածքների առաջատար ասիական հիմնադրամի (LEAP) հատկացրած 15 մլն դոլարը, որը կառավարելու է ԱԶԲ-ն։
«Էներգաարդյունավետությունն ու անվտանգությունը կախված են զգալի ներդրումներից ենթակառուցվածքների զարգացման մեջ։ ԱԶԲ-ն շարունակում է աջակցությունը ՀՀ-ին այդ նպատակին հասնելու համար՝ երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով մասնավոր հատվածին»,-ասել է LEAP Կենտրոնական, Արևմտյան և Հարավային Ասիայի դեպարտամենտի ենթակառուցվածքների ֆինանսավորման բաժնի տնօրեն Շանտանու Չակրաբորտին։
«Նախագծով ֆինանսավորվում է ՀԷՑ երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրի երկրորդ փուլը, որն ուղղված է էլեկտրամատակարարման բարելավմանը ՀՀ մարզերում։ Ներդրումային ծրագիրը մեկնարկել է 2016-ին։ Առաջին փուլը ֆինանսավորվել է ԱԶԲ 80 մլն դոլարի վարկով՝ այն ավարտվել է 2020-ին և նախատեսված էր Երևանի համար։
ԱԶԲ-ի աջակցությունը թույլ կտա ՀԷՑ-ին բարելավել բաշխիչ ցանցի եւ դրա բազմակայք գործառնությունների ծառայությունների որակն ամբողջ երկրում, նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները եւ շահագործման ծախսերը, բարելավել տեխնիկական սպասարկման եւ անվտանգության պայմանները, արդիականացնել հաշվառման համակարգը, վերականգնել, ամրապնդել եւ ընդլայնել բաշխիչ ցանցը, ցանցին միացնել նոր հաճախորդների, ինչպես նաեւ՝ ներդնել կառավարման միջազգային չափանիշներ եւ վերահսկման ավտոմատացված համակարգ»,-ասել է ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանը:
ՀԷՑ-ը փակ բաժնետիրական ընկերություն է, որը հիմնվել է 2002թ-ին, էլեկտրաէներգիայի բաշխման չորս պետական տարածաշրջանային ընկերությունների մասնավորեցման և միաձուլման արդյունքում: Այն հանդիսանում է էլեկտրաէներգիայի արտոնագրված բաշխողը և սպասարկում է Հայաստանի ամբողջ տարածքում:

The Asian Development Bank (ADB) and Electric Networks of Armenia Closed Joint-Stock Company (ENA) have signed a $35 million deal to modernize electricity distribution networks to ensure reliable electricity supply in Armenia, especially in provinces, the Bank said in a statement on Monday, September 13.
The funding comprises a $20 million loan from ADB and $15 million from the Leading Asia’s Private Infrastructure Fund (LEAP), which will be administered by ADB.
The ENA Investment Program started in 2016. Phase 1, funded by an earlier $80 million ADB loan, was completed in 2020 and focused on the capital Yerevan. Phase 2 aims to reconstruct the distribution network, upgrade outdated substation equipment, reconstruct cable lines, repair and renovate ENA’s facilities, and install new customer connections. It will also expand automatic electricity metering, enabling ENA to pinpoint losses and reduce operating expenses.
ADB’s investment will also help ENA mitigate climate change challenges while strengthening environmental, social, and technical standards and improving management capacities. ENA will also promote gender equality and enhance inclusiveness in its business activities.
“The effective implementation of this investment program is aimed at further enhancing the quality of our customer service, a priority for Electric Networks of Armenia. We are pleased to be working with the Asian Development Bank and the European Bank for Reconstruction and Development on the second phase of this program," said ENA General Director Karen Harutyunyan.
ENA services about 1 million customers in the country through 261 distribution stations and nearly 32,000 kilometers of overhead distribution lines and underground cables. It is owned by Tashir Capital Closed Joint-Stock Company and by Liormand Holdings Limited.