Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում գտնվող ՌԴ կառավարության նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է կոմունիկացիաների բացմամբ, քանի որ դա գնահատում է որպես Հայաստանի ավելի քան 25 տարի շարունակով շրջափակումը հաղթահարելու հնարավորություն: «Հուսով ենք, որ աշխատանքների արդյունքում կոնկրետ որոշումների կհանգենք»,-ասել է նա։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Օվերչուկին՝ եռակողմ խմբի աշխատանքների բարձր մակարդակով կազմակերպման համար։
«Մեզ համար շատ կարևոր է վերջապես երկաթուղային կապ ստանալ Ռուսաստանի հետ, որն ընդհանրապես նոր հնարավորություններ կբացի մեր տնտեսության զարգացման և Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր ինտեգրացիայի համար։ Սա նաև մեր անդամությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը էլ ավելի արդյունավետ կդարձնի»,ասել է վարչապետը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր խոսքում նշել է, որ Երևանում կազմակերպվում է ռուսաստանյան բիզնես համաժողով, ու սա ռուսաստանյան գործարար առաքելության դեպի Հայաստան առաջին այցն է հետպատերազմական շրջանում:
«Հնարավորություններ իսկապես կան, և այստեղ են գտնվում ռուսաստանյան զարգացման ինստիտուտների ներկայացուցիչներ՝ ՌԴ պետական զարգացման կորպորացիայի (ВЭБ.РФ) ներկայացուցիչները, որն իր հերթին նույնպես ունի արտահանման գործարքները, դրանց ապահովագրությունը ֆինանսավորելու հնարավորություններ: Այս ամբողջ գործիքակազմն իրապես կարող է աշխատել, որպեսզի մենք ավելի արդյունավետ իրացնենք տնտեսական կապերը, զարգացնենք դրանք և Ռուսաստանի ու Հայաստանի միջև տնտեսական մեր հարաբերությունները բարձրացնենք այն մակարդակին, որում դրանք պիտի լինեն: Իհարկե, ինչպես Դուք իրավացիորեն նշեցիք, դա շատ կարևոր է նաև Եվրասիական տնտեսական միությունում կապերի զարգացման համար»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Երևանում լրագրողների հետ զրույցում ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել էր, որ Ադրբեջանն ու Նախիջևանը միմյանց կապելու համար Հայաստանով դեպի Նախիջևան միջանցք բացելու հարց չի քննարկվում:
Սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ, մասնակցել է ՀՀ Ռուսաստանի գործարար առաքելության այցի շրջանակում կազմակերպված «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն. հեռանկարային նախագծեր» միջոցառմանը:

20 Сентябрь 2021 - 12:14 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял 20 сентября заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука, прибывшего в Ереван для участия в армяно-российском бизнес-форуме. Об этом сообщает пресс-служба премьера.
«Это прекрасная возможность обсудить текущую работу трехсторонней рабочей группы по открытию региональных коммуникаций. И, как я уже говорил несколько раз, мы очень заинтересованы в открытии коммуникаций, так как видим в этом возможность преодолеть блокаду Армении, в которой, к сожалению, мы находимся более 25 лет. Надеемся, что в результате работы мы придем к конкретным решениям. Для нас вполне возможно, наконец, получить железнодорожное сообщение с Россией, что откроет новые возможности для развития нашей экономики и интеграции в Евразийский экономический союз. Это сделает наше членство в Евразийском экономическом союзе еще более эффективным», – отметил Пашинян.
Он поблагодарил Оверчука за организацию работы трехсторонней группы на высоком уровне.
Оверчук, в свою очередь, отметил, что возможности действительно есть, и в Армении находятся представители российских институтов развития, Российской государственной корпорации развития (ВЭБ.РФ), которая также имеет возможность финансировать экспортные операции и их страхование.
«Весь этот набор инструментов действительно может работать, чтобы сделать наши экономические связи более эффективными, развивать их, поднять экономические отношения между Россией и Арменией до уровня, на котором они должны быть. Конечно, как вы правильно сказали, это очень важно для развития связей в Евразийском экономическом союзе», – сказал вице-премьер РФ.
Ранее Алексей Оверчук сказал журналистам, что Россия, Армения и Азербайджан настроены на деблокирование экономических и транспортных связей в регионе связей в регионе. По словам армянского вице-премьера Мгера Григоряна, разблокирование коммуникаций даст положительный эффект, но прогнозировать точные объемы роста товарооборота между странами в результате открытия коммуникаций пока рано.