Կիսապաշտպան Լուկաս Սելարայանը հանդես կգա Հայաստանի ազգային հավաքականում: ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի, ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի և ԱՄՆ-ի «Կոլամբուս Կրյու» ակումբում հանդես եկող 29-ամյա կիսապաշտպանի միջև բանակցությունների արդյունքում Սելարայանը հավաքականին կմիանա արդեն հոկտեմբերին կայանալիք մարզական հավաքի ընթացքում:
Հայաստանի ազգային հավաքականում հանդես գալու որոշումը կայացնելուց հետո Լուկաս Սելարայանն առաջին մեկնաբանություններն է տվել, տեղեկացնում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը։
«Կայացրել եմ ինձ համար կարևորագույն որոշում՝ հանդես գալ Հայաստանի ազգային հավաքականում։ Որոշումը չեմ կայացրել մեկ օրում, սա կշռադատված քայլ է։ Վերջին տարվա ընթացքում մի քանի անգամ խոսել եմ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի հետ, շփվել եմ նաև հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի հետ: Երկուսն էլ ինձ ներկայացրել են ֆեդերացիայի ծրագրերը։
Գիտեի հայկական արմատներիս մասին, սակայն Արգենտինայում հայ համայնքի հետ սերտ կապ չեմ ունեցել: Հենց այդ պատճառով ինձ ժամանակ էր հարկավոր, որպեսզի կարողանամ նման կարևոր որոշում ընդունել։ Սեպտեմբերին ընտանիքիս հետ քննարկելուց հետո կայացրեցի Հայաստանի հավաքականին միանալու որոշում։ Այժմ ես խանդավառված եմ Հայաստանի ընտրանուն միանալու առթիվ: Տեղյակ եմ՝ թիմը լուրջ խնդիրներ է դնում իր առջև: Ես պատրաստ եմ անել առավելագույնը, որպեսզի միասին կարողանանք հասնել մեր նպատակներին։ Ուրախ եմ, որ Հայաստան եմ գալիս այս կարևորագույն փուլում և հույս ունեմ հավաքականի հետ նոր բարձունքներ նվաճել»:
Լուկաս Սելարայանը ծնվել է 1992 թվականին՝ Արգենտինայի Կորդոբա քաղաքում:
Սելարայանը ֆուտբոլային կարիերան սկսել է արգենտինական «Բելգրանո» ակումբում, որտեղ հանդես է եկել 2012-2015 թվականներին: 2016-2020 թվականներին խաղացել է մեքսիկական «Տիգրեսում»: 2020 թվականի հունվարից հանդես է գալիս ամերիկյան «Կոլամբուս Կրյու» ակումբում: Հարձակողական ոճի կիսապաշտպան է, աջլիկ:

29 Сентябрь 2021 - 09:38 AMT
Аргентинский полузащитник армянского происхождения Лукас Селараян будет выступать за национальную сборную Армении. Об этом сообщает пресс-служба Футбольной федерации Армении.
В результате переговоров между президентом ФФА Арменом Меликбекяном, главным тренером сборной Хоакином Капарросом и Селараяном, выступающим за американский клуб «Коламбус Крю», принято решение, что 29-летний аргентинец присоединится к армянской команде на сборах в октябре.
«Я принял важнейшее для себя решение – играть в сборной Армении. Решение было принято не за один день, это обдуманный шаг. За последний год я несколько раз беседовал с президентом Федерации футбола Армении Арменом Меликбекяном, а также общался с главным тренером команды Хоакином Капарросом», – рассказал футболист ФФА.
Он отметил, что знает о своих армянских корнях, но не имел тесных связей с армянской общиной Аргентины. «Вот почему мне нужно было время, чтобы принять такое решение. После обсуждения с семьей в сентябре я принял решение присоединиться к армянской команде», – сообщил Селараян, изъявив желание сделать все возможное для решения серьезных задач, которые стоят перед сборной Армении.
«Я рад приехать в Армению на этом решающем этапе. Я надеюсь достичь новых высот вместе с командой», – сказал Селараян.
Селараян родился в 1992 году в городе Кордова (Аргентина). Свою футбольную карьеру начал в аргентинском клубе «Бельграно», где играл в 2012-2015 годах. В 2016-2020 годах выступал за мексиканский «Тигрес». С января 2020 года он игрок американского клуба «Коламбус Крю». Он атакующий полузащитник, правша.