ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, գործադիրի նիստում ներկայացնելով 2022 թվականի պետական բյուջեն, հայտարարել է, որ այն հիմնված է 3 առաջնահերթության վրա՝ անվտանգություն, ենթակառուցվածքներ և կրթություն ու գիտություն։
Վարչապետը հատկապես կարևորել է անվտանգության ոլորտի բարեփոխումը, առանց որի բոլոր մյուս ծրագրերի իրականցումն անհնար կլինի։ Նա նշել է, որ այդ իմաստով նկատի ունի ոչ միայն զինված ուժերի զարգացումն ու կարողությունների ավելացումը, այլև Հայաստանի շուրջ բարենպաստ արտաքին միջավայրի ձևավորումը։
Փաշինյանը կարևորել է նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումն ու զարգացումը։
Բյուջեի ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ կաճեն 18.2%-ով։ Հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը կբարելավվի 0.9 տոկոսային կետով և կկազմի 23.4%, պետպարտք/ ՀՆԱ հարաբերակցությունը կնվազի ու տարեվերջին կկազմի մոտ 60%:
Կառավարությունը հավանություն է տվել 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծին, որը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Thursday, September 30 introduced to his Cabinet the state budget for 2022, maintaining that it is based on 3 priorities: security, infrastructure, and education and science.
The Prime Minister specifically emphasized the security reform, without which he said the implementation of all other programs will be impossible. Pashinyan noted that by security he meant not only the development of the armed forces and the increase of the army's capabilities, but also the creation of a favorable external environment around Armenia.
Pashinyan also stressed the unblocking and development of the transport infrastructure of the region.
With an 18.2% increase in expenditures year-on-year, the budget was approved by the government and sent to the parliament.