Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է հիփոթեքային վարկի տոկոսադրույքի մարմանն ուղղվող եկամտահարկի վերադարձի համակարգը Երևանում աստիճանաբար հանելու օրինագիծը։ Կողմ է քվեարկել 59 պատգամավոր, դեմ՝ 22-ը։
«Հայաստան» խմբակցությունը հայտնել էր, որ այս տեսքով ներկայացված նախագծին դեմ են քվեարկելու:
Գործող օրենքով` անմիջապես կառուցապատողից բնակարան ձեռք բերելու դեպքում հիփոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարների չափով եկամտային հարկը վերադարձվում է քաղաքացուն: Գործընթացը սկսվել է 2015-ի հունիսից և վերաբերում է 2014-ի նոյեմբերի 1-ից հետո ստացված հիփոթեքային վարկերին:
Որպես նախագծի առաջարկման հիմնավորում նշվել էր, որ հիփոթեքային վարկերի ահռելի աճ է գրանցվել և 2019-ին պետբյուջեից եկամտահարկի վերադարձի մեխանիզմով վճարումները կազմել են 7.8 մլրդ դրամ։
Ըստ նախագածի՝ առաջարկվում է սահմանել, որ եկամտային հարկը չի վերադարձվի հետևյալ դեպքերում․ եթե գույքը գտնվում է Երևանի 1-ին գոտում (2022-ի հուլիսի 1-ից), եթե գույքը գտնվում է Երևանի 2-րդ գոտում (2023-ի հունվարի 1-ից), եթե գույքը գտնվում է Երևանի 3-րդ գոտում (2023-ի հուլիսի 1-ից), եթե գույքը գտնվում է Երևանի այլ գոտիներում (2025 թվականի հունվարի 1-ից)։
Մարզերի համար պայմանները չեն փոխվի։ Ենթադրվում է, որ արտոնության վերացումը մայրաքաղաքում կխթանի կառուցապատման աճը մարզերում։

Национальное собрание Республики Армения приняло в первом чтении законопроект правительства, которым постепенно будет ограничена и отменена система возврата подоходного налога по процентной ставке по ипотечному кредиту в Ереване.
Законопроект о внесении дополнения в Налоговый кодекс Республики Армения был принят на заседании НС, получив 59 голосов «за» при 22 голосах «против».
Проектом предлагается закрепить, что для пользования системой, когда имущество приобретается или планируется построить в первой зоне Еревана, необходимо, чтобы ипотечный кредит был получен до 1 июля 2022 года. По той же логике для второй зоны – до 1 января 2023 года, для третьей зоны установлено условие – кредит должен быть получен до 1 июля 2023 года. Затем предлагается 1.5-летний перерыв. Для остальной части города Еревана установлено предварительное условие получения ипотечной ссуды до 1 января 2025 года.
Если разрешение на строительство будет получено до 1 января 2022 года, то продажа квартир в построенном здании будет полностью обслуживаться в рамках системы возврата налога на прибыль без ограничений.