Կառավարությունը որոշել է սփյուռքի համար պարտատոմսեր թողարկել։ ՖԻՆԱՐՄ-ի տնօրեն Կարեն Զաքարյանը բացատրել է, որ դրանք սովորական պարտատոմսեր են, իսկ սփյուռքի անվանումը մարկետինգային քայլ է, գրում է «Ռադիոլուրը»։
«Դրանք մանրածախ պարտատոմսեր են, թիրախավորում են հիմնականում սփյուռքի հայրենակիցներին։ Եկամտաբերությունը մի փոքր ցածր է, քան սովորական պարտատոմսերինը, նաև հայրենասիրական բաղադրիչ կա։ Ուստի, մարկետինգային անունը «սփյուռքի պարտատոմս է»։ Ինքը որևէ այլ բանով մյուս պարտատոմսերից չի տարբերվում»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ «սփյուռքի պարտատոմսը» թողարկվելու է դոլարով։ Այս պարտատոմսերը, ի տարբերություն եվրոբոնդերի, չեն լինի միայն մեծածախ ձեռքբերման։ Եվրոբոնդի ձեռքբերման ծավալը 200,000 դոլար է։ Այս պարտատոմսերը, գուցե, հնարավոր լինի 100 դոլարով էլ ձեռք բերել․ հարցը քննարկման փուլում է։
Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է՝ գաղափարը 2018-ին էր ծնվել, երկար են քննարկել, այժմ հետազոտական փուլ են սկսել՝ հասկանալու, թե ինչ տրամադրվածություն կա, որքանով է գաղափարը իրագործելի։ Ըստ հանձնակատարի՝ նախաձեռնությունը համատեղում է հայրենիք-սփյուռք տնտեսական համագործակցությունը, նաև արտակարգ իրավիճակներում արագ գումար գեներացնելու միջոց է։
Ըստ տնտեսագետ Էդգար Աղաբեկյանի, նախաձեռնության մեջ ռիսկ կա՝ գուցե թողարկման ժամանակ չապահովվեն անհրաժեշտ ծավալները։ «Ավելի պարզ՝ առաջարկը լինի, սակայն, ներդրողները ակտիվություն չցուցաբերեն։ Այլ շոշափելի ռիսկեր այս պահին նկատելի չեն»,-ասել է նա։

The Armenian government has decided to issue bonds for the Diaspora. The problem of whether issuing Diaspora bonds by Armenia is expedient has been regularly raised, but the government is now looking to regulate the issue by legislation.
The Armenian government needs to invest the financial resources of the Diaspora in the economy, and the funds should not be donated, but lent to the country. Chairman of the Financial Market Members Association Karen Zakaryan told the Public Radio on Wednesday, October 6 that the government will issue retail bonds, whose yield is slightly lower than in the event of conventional bonds.
The Diaspora bonds will be issued in dollars may be available for $100 each․ The matter is still under discussion.
The Diaspora High Commissioner Zareh Sinanyan noted that the government came up with the idea in 2018, discussed it for a long time, and now a research phase is underway to determine the "mood" and how feasible the idea is. The initiative is also a way to generate money quickly in emergency situations, says the Chief Commissioner for Diaspora Affairs.