S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «դրական» նախկին «կայունի» փոխարեն և վերահաստատել է բանկին շնորհված B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշը:
Ամերիաբանկին տրված այս վարկանիշը ևս մեկ անգամ վկայում է Բանկի կայունության, ճանաչելիության, գործընկերների և հաճախորդների շրջանում ունեցած վստահության և պրոֆեսիոնալ կորպորատիվ կառավարման մասին:
Ամերիաբանկի վարկանիշի վերանայմանը նախորդել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն վարկանիշի վերանայումը. S&P գործակալությունը Հայաստանին շնորհել է B+ երկարաժամկետ սուվերեն վարկանիշը` դրական հեռանկարով: Սա վարկանիշային գործակալության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհած առաջին սուվերեն վարկանիշն է:
Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (SACP) bb- ցուցանիշը մեկ քայլով բարձր է երկարաժամկետ B+ վարկանիշից, քանի որ վերջինս սահմանափակված է Հայաստանի սուվերեն վարկունակությամբ:
Ամերիաբանկի հեռանկարի վերանայումը «կայունից» «դրականի» պայմանավորված է 2021թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի տնտեսության զգալի կայունացմամբ: S&P-ն բարելավել է Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպի կանխատեսումը. 2021թ. համար կանխատեսվող աճը կազմում է 6.3%, իսկ 2022-2023թթ.` միջինում 4.3%: S&P-ի կարծիքով, Հայաստանում մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային միջավայրի կայունացումը պետք է նվազեցնի Հայաստանի բանկային համակարգում առկա ռիսկերը և ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծի Ամերիաբանկի գործունեության և ֆինանսական դիրքի համար` նպաստելով նոր բիզնես ուղղությունների ընդլայնմանը և ակտիվների որակի բարելավմանը:
S&P վարկանիշային գործակալության գնահատականի համաձայն, Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքերը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` մակրոտնտեսական աճի հեռանկարների, տեղական շուկայում բանկի ճանաչելիության, պրոֆեսիոնալ ղեկավար անձնակազմի, թվայնացման համապարփակ ռազմավարության և պատշաճ կորպորատիվ կառավարման շնորհիվ:

S&P Global Ratings has improved the outlook on Ameriabank, revising it to positive from stable and affirmed 'B+/B' long- and short-term issuer credit rating on the bank.
Ameriabank's rating update follows the sovereign rating action: S&P assigned 'B+' long-term sovereign credit rating to Armenia, with positive outlook. This is the first sovereign rating assigned to Armenia by S&P.
The 'B+' long-term rating on Ameriabank is one notch lower than its stand-alone credit profile (SACP) rated "bb-", due to the sovereign’s creditworthiness constraint.
The revision of the outlook on Ameriabank to positive from stable follows robust recovery of the Armenian economy in the first half of 2021. S&P has revised upward the real GDP growth forecast for Armenia to 6.3% in 2021 and an average of 4.3% in 2022-2023. In S&P’s view, the stabilization of the macroeconomic and fiscal environment in Armenia should reduce risks for the Armenian banking system and create a more favorable operating environment for Ameriabank's business and financial profile, supporting new business growth and asset quality.
S&P considers Ameriabank well positioned to retain its leading market positions in Armenia, supported by good macroeconomic growth prospects and due to the bank's strong domestic brand, professional management team, advanced digitalization strategy and adequate corporate governance.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. Being the first investment bank in Armenia, Ameriabank provides a large package of innovative banking services. Now Ameriabank is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the largest bank in Armenia according to the most recent reportable data, with assets exceeding AMD 1 trillion.