Երևանի Աբովյան 8 հասցեում կբացվի Հայաստանում առաջին PAUL-ը` համադրելով հին Երևանի ճարտարապետությունն ու Ֆրանսիական հացաբուլկեղենի մշակույթը: Մոտ մեկ տարվա դադարից հետո «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և PAUL Interntional-ն ավարտական փուլին են հասցնում զարգացման այս նախագիծը, որն առաջիկա մի քանի տարում PAUL-ի անվանական հացաբուլկեղենի 5 սրճարան-ռեստորան կբացի Հայաստանում` մոտ 200 նոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղի ստեղծման հնարավորությամբ:
«PAUL-ը հայ-ֆրանսիական բարեկամության գեղեցիկ օրինակներից է և պատերազմից հետո առաջին միջազգային հեղինակավոր բրենդը, որ մուտք է գործում Հայաստան: Սա մեզ համար պատիվ ու պատասխանատվություն է: Ուրախ ենք արձանագրել, որ երկրում ստեղծված դժվարությունները հաղթահարելով, նորից կարողանում ենք զարգացման ծրագրեր իրականացնել ու ներդրումներ ներգրավվել, ինչը, վստահաբար, իր տնտեսական ու սոցիալական ազդեցությունը կունենա Հայաստանի վրա: Օրակարգում նաև Երևանից դուրս PAUL-ի բացումն է, ինչը համայնքային զարգացմանը կխթանի»,- ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կառավարման խորհրդի համանախագահ, PAUL նախագծի ղեկավար Արտյոմ Խաչատրյանը:
Հայաստանյան առաջին PAUL-ի համադրման համար աշխատում են ֆրանսիական Panetude դիզայն ստուդիան, որը հայկական` Electric Architects-ի հետ համատեղ հետևում է ֆրանսիական բրենդի պահանջների իրականացմանը, հայկական պատմական նշանակություն ունեցող շենքի պահպանման պահանջների հետ:
PAUL-ը տեղակայվում է 1884 թվականին Երևանում կառուցված հասարակական գործիչ, վաճառական Բարսեղ Եղիազարյանի տանը: «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի նախաձեռնությամբ շենքի պահպանման համար կատարվել են հետազոտական և նախագծային աշխատանքներ` ազգային արխիվից ուսումնասիրությունից միջազգային հետազոտություններ: «Գալաքսիի» հիմնադիրների համար կարևոր է երևանյան պատմամշակութային հուշարձանների ամբողջական պահպանումն ու դրանց վերածնունդը` ինքնության, պատմության տեսանկյունից, ինչպես նաև զբոսաշրջային ոլորտի զարգացման համար:
PAUL-ը հիմնադրվել է 1889 թվականին՝ հիմքում ունենալով ընտանեկան բիզնեսի լավագույն ավանդույթները։ Սկզբնապես գործելով որպես ֆրանսիական հացաբուլկեղենի խանութ, հետագայում այն ընդլայնվել է որպես խանութ, ապա սրճարան-ռեստորան։ Ներկայումս PAUL International-ը ղեկավարում են PAUL-ի հիմնադիր Ֆրանսիս Հոլդերի 4-րդ և 5-րդ սերունդները, ովքեր անձամբ հետևում են ամբողջ գործընթացին. հացահատիկի ընտրությունից մինչև հաճախորդների մատուցում։
PAUL-ը կարևոր հավելում է հայկական շուկայում` միաժամանակ իր հացաբուլկեղենի, թխվածքների, սուրճի ու ռեստորանային կոմպոնենտով: Կարևոր է ընդգծել, որ PAUL-ը հասանելի բրենդ է և գնային քաղաքականությունը կառուցված է այնպես, որ ֆրանսիական որակն ու ապրելակերպը մոտ լինի բոլորին ըստ ցանկության։ Ներկայումս PAUL Հայաստանի ընտրված գլխավոր շեֆը, հացաբուլկեղենի ու քաղցրավենիքի շեֆերը պատրաստվում են եռամսյա ուսուցման PAUL Ֆրանսիայում, որի ավարտից հետո պատրաստ կլինեն PAUL-ի բացմանը իրենց ֆրանսիացի գործընկերների հետ գոհացնել երևանյան հաճախորդներին:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը արդեն մեկ տասնամյակ է, ինչ ներկայացված է հյուրանոցային և ռեստորանային ոլորտում, որտեղ ի դեմս իր բրենդների, նորամուծություններ է բերում` փոխելով ու բարելավելով շուկայի կանոնները: «Գալաքսի» ոլորտային պորտֆոլիոյում են ավարտական փուլում գտնվող Courtyard by Marriott հյուրանոցը, Santafe երևանյան սրճարանը և Pahest33 կոնցեպտուալ բար-ռեստորանը: PAUL-ի Հայաստան մուտքը ողջունել են հայ-ֆրանսիական բարեկամության առևտրաարդյունաբերական գործընկերությունները, դիվանագիտական ներկայացուցիչներ և այլ բարձրաստիճան այրիք:

The first PAUL in Armenia will be located on Abovyan street, combining the architecture of the old Yerevan and the culture of French bakery. After about one year break, Galaxy Group of Companies and PAUL International are finalizing this development project. In the next few years 5 café-restaurants of famous PAUL bakery will open in Armenia with the opportunity to create about 200 new highly-paid jobs.
“PAUL is one of the beautiful examples of the Armenian-French friendship and the first international prestigious brand entering Armenia after the war of 2020. This fact is both an honor and a responsibility for us. We are happy to state that after overcoming the difficulties of the war and the pandemic, we are restarting our development projects and involve international investments in our projects again which, surely, will have its economic and social impact on Armenia. Our agenda also includes the opening of a PAUL venue in the regions of Armenia which will surely promote community development”, said Co-Chairman of the Board of Directors of the Galaxy Group of Companies, PAUL Project Manager Artyom Khachatryan.
The French Panetude design studio, which jointly with the Armenian Electric Architects, monitors compliance with the requirements of the French brand, works for the foundation of the first Armenian PAUL preserving the building of Armenian historical significance. As a result, PAUL will be located in a house constructed in Yerevan in 1884 for a member of the City Duma, public figure and merchant Barsegh Yeghiazaryan. Upon the initiative of Galaxy Group of Companies, research and design works as well as study of the national archive and international surveys have been carried out for the preservation of the building. The founders of Galaxy highlighted the complete preservation of the historic and cultural monuments of Yerevan and their revival in the light of identity, history, as well as for the tourism sector development.
PAUL was founded in 1889 on the basis of the best traditions of family business. Initially operating as a French bakery, it was thereafter expanded into a café-restaurant. Currently PAUL International is managed by the 4th and 5th generations of the founder of PAUL Francis Holder, who personally monitor the whole process starting from the grain selection to customer service. PAUL is an important addition to the Armenian market with its bakery, pastry, coffee and restaurant ingredients.
At present, the Chef, Bakery and Confectionery Chefs chosen for PAUL Armenia, are preparing for a three-month training in PAUL France and after its completion they will be ready for the opening of PAUL to serve Yerevan customers jointly with French partners.
It should be noted that for already one decade, Galaxy Group of Companies has been working in the hotel and restaurant industry where, represented by its brands, it introduces innovations changing and improving market rules. The industry portfolio of Galaxy includes Yerevan Santafe café and Pahest33 conceptual bar-restaurant, Courtyard by Marriott hotel, which is in the stage of completion. The introduction of PAUL in Armenia was welcomed by the Armenian-French trade-industrial partnerships, diplomatic representatives and others.