Երևանի Աբովյան 8 հասցեում կբացվի Հայաստանում առաջին PAUL-ը` համադրելով հին Երևանի ճարտարապետությունն ու Ֆրանսիական հացաբուլկեղենի մշակույթը: Մոտ մեկ տարվա դադարից հետո «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և PAUL Interntional-ն ավարտական փուլին են հասցնում զարգացման այս նախագիծը, որն առաջիկա մի քանի տարում PAUL-ի անվանական հացաբուլկեղենի 5 սրճարան-ռեստորան կբացի Հայաստանում` մոտ 200 նոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղի ստեղծման հնարավորությամբ:
«PAUL-ը հայ-ֆրանսիական բարեկամության գեղեցիկ օրինակներից է և պատերազմից հետո առաջին միջազգային հեղինակավոր բրենդը, որ մուտք է գործում Հայաստան: Սա մեզ համար պատիվ ու պատասխանատվություն է: Ուրախ ենք արձանագրել, որ երկրում ստեղծված դժվարությունները հաղթահարելով, նորից կարողանում ենք զարգացման ծրագրեր իրականացնել ու ներդրումներ ներգրավվել, ինչը, վստահաբար, իր տնտեսական ու սոցիալական ազդեցությունը կունենա Հայաստանի վրա: Օրակարգում նաև Երևանից դուրս PAUL-ի բացումն է, ինչը համայնքային զարգացմանը կխթանի»,- ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կառավարման խորհրդի համանախագահ, PAUL նախագծի ղեկավար Արտյոմ Խաչատրյանը:
Հայաստանյան առաջին PAUL-ի համադրման համար աշխատում են ֆրանսիական Panetude դիզայն ստուդիան, որը հայկական` Electric Architects-ի հետ համատեղ հետևում է ֆրանսիական բրենդի պահանջների իրականացմանը, հայկական պատմական նշանակություն ունեցող շենքի պահպանման պահանջների հետ:
PAUL-ը տեղակայվում է 1884 թվականին Երևանում կառուցված հասարակական գործիչ, վաճառական Բարսեղ Եղիազարյանի տանը: «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի նախաձեռնությամբ շենքի պահպանման համար կատարվել են հետազոտական և նախագծային աշխատանքներ` ազգային արխիվից ուսումնասիրությունից միջազգային հետազոտություններ: «Գալաքսիի» հիմնադիրների համար կարևոր է երևանյան պատմամշակութային հուշարձանների ամբողջական պահպանումն ու դրանց վերածնունդը` ինքնության, պատմության տեսանկյունից, ինչպես նաև զբոսաշրջային ոլորտի զարգացման համար:
PAUL-ը հիմնադրվել է 1889 թվականին՝ հիմքում ունենալով ընտանեկան բիզնեսի լավագույն ավանդույթները։ Սկզբնապես գործելով որպես ֆրանսիական հացաբուլկեղենի խանութ, հետագայում այն ընդլայնվել է որպես խանութ, ապա սրճարան-ռեստորան։ Ներկայումս PAUL International-ը ղեկավարում են PAUL-ի հիմնադիր Ֆրանսիս Հոլդերի 4-րդ և 5-րդ սերունդները, ովքեր անձամբ հետևում են ամբողջ գործընթացին. հացահատիկի ընտրությունից մինչև հաճախորդների մատուցում։
PAUL-ը կարևոր հավելում է հայկական շուկայում` միաժամանակ իր հացաբուլկեղենի, թխվածքների, սուրճի ու ռեստորանային կոմպոնենտով: Կարևոր է ընդգծել, որ PAUL-ը հասանելի բրենդ է և գնային քաղաքականությունը կառուցված է այնպես, որ ֆրանսիական որակն ու ապրելակերպը մոտ լինի բոլորին ըստ ցանկության։ Ներկայումս PAUL Հայաստանի ընտրված գլխավոր շեֆը, հացաբուլկեղենի ու քաղցրավենիքի շեֆերը պատրաստվում են եռամսյա ուսուցման PAUL Ֆրանսիայում, որի ավարտից հետո պատրաստ կլինեն PAUL-ի բացմանը իրենց ֆրանսիացի գործընկերների հետ գոհացնել երևանյան հաճախորդներին:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը արդեն մեկ տասնամյակ է, ինչ ներկայացված է հյուրանոցային և ռեստորանային ոլորտում, որտեղ ի դեմս իր բրենդների, նորամուծություններ է բերում` փոխելով ու բարելավելով շուկայի կանոնները: «Գալաքսի» ոլորտային պորտֆոլիոյում են ավարտական փուլում գտնվող Courtyard by Marriott հյուրանոցը, Santafe երևանյան սրճարանը և Pahest33 կոնցեպտուալ բար-ռեստորանը: PAUL-ի Հայաստան մուտքը ողջունել են հայ-ֆրանսիական բարեկամության առևտրաարդյունաբերական գործընկերությունները, դիվանագիտական ներկայացուցիչներ և այլ բարձրաստիճան այրիք:

15 Октябрь 2021 - 09:33 AMT
Первое в Армении кафе PAUL откроется на улице Абовяна, дом 8, сочетая в себе архитектуру старого Еревана и культуру французской выпечки. Об этом сообщает пресс-служба группы компаний «Галакси».
После почти годового перерыва группа компаний «Галакси» и PAUL International вступили в заключительную стадию этого проекта по развитию, который в ближайшие несколько лет откроет в Армении 5 кафе-ресторанов фирменной выпечки PAUL с возможностью создания около 200 высокооплачиваемых рабочих мест.
«PAUL – один из ярких примеров армянско-французской дружбы и первый авторитетный международный бренд, прибывший в Армению после войны. Это для нас честь и ответственность. Мы рады констатировать, что, преодолевая возникшие в стране трудности, мы снова можем осуществлять программы развития и привлекать инвестиции, что, я уверен, окажет экономическое и социальное воздействие на Армению. На повестке дня также открытие кафе PAUL за пределами Еревана, что будет способствовать развитию общины», – сказал сопредседатель руководящего совета группы компаний «Галакси», руководитель проекта PAUL Артем Хачатрян.
Французская дизайн-студия Panetude совместно с армянской фирмой Electric Architects работают над соответствием первого кафе PAUL требованиям французского бренда при сохранении армянского здания, имеющего историческое значение. PAUL располагается в здании, построенном в Ереване в 1884 году для купца и общественного деятеля Барсега Егиазаряна.
По инициативе группы компаний «Галакси» для сохранения здания были проведены исследовательские и проектные работы, в том числе, изучение национального архива и международные исследования. Для учредителей «Галакси» важно полное сохранение историко-культурных памятников Еревана и их возрождение с точки зрения их исторической индивидуальности и развития туризма.
Бренд PAUL был основан в 1889 году на фундаменте лучших традиций семейного бизнеса. Функционируя изначально как магазин французской выпечки, он в дальнейшем расширился, затем стал кафе-рестораном. В настоящее время компанией PAUL International руководят четвертое и пятое поколения учредителя Френсиса Холдера, которые лично следят за всеми процессами: от отбора зерна до обслуживания посетителей.
Бренд PAUL – важное дополнение к рынку Армении в сегменте хлебобулочных изделий, выпечки, кофе и ресторанов. Отмечается, что бренд PAUL бюджетный, и ценовая политика построена так, чтобы французское качество и образ жизни были доступны каждому желающему.
В настоящее время избранный для Армении главный шеф-повар кафе PAUL, шеф-повара по выпечке и кондитерским изделиям проходят трехмесячный курс переподготовки во Франции, после чего все будет готово к открытию кафе в Ереване, чтобы вместе со своими французскими коллегами они могли угодить ереванским посетителям.
Группа компаний «Галакси» уже 10 лет, как представлена в гостиничном и ресторанном секторе, где от имени своих брендов привносит новшества, меняя и совершенствуя правила рынка. В отраслевом портфеле группы компаний «Галакси» находятся гостиница Courtyard by Marriott на завершающей стадии строительства, ереванское кафе Santafe и концептуальный бар-ресторан Pahest33. Приход бренда PAUL в Армению приветствуют дружественные армянско-французские торгово-промышленные партнерства, дипломатические представители и пр.