Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի աջակցությամբ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը նախատեսում է պետական կառույցների ծառայողական մեքենաները փոխարինել էլեկտրականներով:
Մեքենաների պահպանման, շահագործման և վառելիքի ծախսը կրճատելու նպատակով, աստիճանաբար անցում կկատարվի էլեկտրական մեքենաների շահագործմանը։
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն մոտ $5․4 միլիոն է, որից $4.5 մլն-ն կառավարությունը ծրագրում է ներդնել հարկային և մաքսային արտոնությունների տեսքով:
Ծրագրի շրջանակում կառավարության կարիքների համար ձեռք կբերվի էլեկտրական շարժիչով 12 մեքենա, կկառուցվի էլեկտրամեքենաների համար նախատեսված էլեկտրական սնուցման 2 կայան։
2018 թվականից, և մինչև օրս վարչապետի աշխատակազմը, Ազգային ժողովն ու նախարարությունները միասին կրճատել են 172 մեքենա:

Government bodies in Armenia will switch to electric vehicles, the press service of the country's Ministry of Environment revealed on Wednesday, October 20.
The office of the Prime Minister, the Parliament and the Ministry have cut the number of government vehicles by 172 since 2018. In order to reduce maintenance and fuel costs, the transition to electric vehicles will gradually be completed, the Ministry added.
The program will be implemented with the assistance of the Global Environment Facility, with a total cost of about $ 5.4 million.
Within the program, 12 electric cars will also be purchased for the government, and two EV charging stations will be built.