Հայաստանում 2022 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է 7 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ կապիտալ ծախսերը կավելանան 55 տոկոսով՝ կազմելով 347 մլրդ դրամ։ Այդ մասին ազգային ժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը:
Նա հավելել է, որ 7 տոկոս տնտեսական աճն իրատեսական է, քանի որ, չնայած 2021-ի մեծ մասը նշանավորվեց քաղաքական և անվտանգային անկայուն միջավայրով, այնուամենայնիվ, տնտեսությունը գերազանցում է աճի համար 2021-ի համար կանխատեսումները: Փաշինյանը հավելել է, որ տարեվերջին արդյունքներն ավելին կարող են լինել։
Նա նշել է նաև, որ մեկնարկել են մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրեր, որոնց առաջնային թիրախը Հայաստանը հանքահումքային ռեսուրս արտահանող երկրից «ուժեղ մետալուրգիայի և մետաղի վերամշակման հնարավորինս երկար շղթա ունեցող երկիր դարձնելն է»։ Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ 2021-ի սեպտեմբերին Հայաստանում վճարվող աշխատատեղերի թվի ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցվել՝ 651,141 վճարվող աշխատատեղ:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ 2022-ի պետբյուջեի եկամուտներն ըստ նախագծի՝ կազմում են 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ 17 %-ով է ավելի է։
2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է երեք առաջնահերթություննեերի վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում և բարելավում, ենթակառուցվածնքերի զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում։

25 Октябрь 2021 - 12:34 AMT
Проект бюджета на 2022 год в Армении предусматривает рост экономики на 7%, а капитальные затраты увеличатся на 55%. Об этом в парламенте в ходе обсуждения проекта бюджета на 2022 год заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В 2022 году мы ожидаем 7% экономического роста. Несмотря на то, что большая часть текущего года была отмечена нестабильной политической обстановкой, как и неблагоприятной, в плане безопасности, наша экономика сегодня превышает все прогнозы роста на 2021 год. С другой стороны, правительство надеется на большие результаты», – сказал Пашинян.
По его словам, в сентябре 2021 года в Армении был зарегистрирован абсолютный рекорд количества оплачиваемых рабочих мест – 651,141. В Армении никогда не было более высокого показателя. В этом году показатель на 3% выше, чем в 2020 году.
«Я надеюсь, что несколько крупных инвестиционных проектов будут успешно завершены. Их основной целью является превращение Армении из страны-экспортера рудно-сырьевых ресурсов металла в страну развитой металлургии» – сказал премьер.
Согласно проекту, доходы бюджета на 2022 год составят 1.94 трлн драмов, что на 17% больше, чем в 2021 году, и на 25% больше, чем в 2020 году.
Госбюджет на 2022 год основан на 3 приоритетах: реформа системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки.