Հայաստանում 2022 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է 7 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ կապիտալ ծախսերը կավելանան 55 տոկոսով՝ կազմելով 347 մլրդ դրամ։ Այդ մասին ազգային ժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը:
Նա հավելել է, որ 7 տոկոս տնտեսական աճն իրատեսական է, քանի որ, չնայած 2021-ի մեծ մասը նշանավորվեց քաղաքական և անվտանգային անկայուն միջավայրով, այնուամենայնիվ, տնտեսությունը գերազանցում է աճի համար 2021-ի համար կանխատեսումները: Փաշինյանը հավելել է, որ տարեվերջին արդյունքներն ավելին կարող են լինել։
Նա նշել է նաև, որ մեկնարկել են մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրեր, որոնց առաջնային թիրախը Հայաստանը հանքահումքային ռեսուրս արտահանող երկրից «ուժեղ մետալուրգիայի և մետաղի վերամշակման հնարավորինս երկար շղթա ունեցող երկիր դարձնելն է»։ Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ 2021-ի սեպտեմբերին Հայաստանում վճարվող աշխատատեղերի թվի ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցվել՝ 651,141 վճարվող աշխատատեղ:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ 2022-ի պետբյուջեի եկամուտներն ըստ նախագծի՝ կազմում են 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ 17 %-ով է ավելի է։
2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է երեք առաջնահերթություննեերի վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում և բարելավում, ենթակառուցվածնքերի զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում։

The draft budget for 2022 in Armenia forecasts an economic growth of 7%, while capital expenditures are expected to grow by 55%, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the discussion of the draft budget for 2022 in parliament on Monday, October 25.
“Although most of the current year was marked by an unstable political environment, as well as an unfavorable one in terms of national security, our economy now exceeds all growth forecasts for 2021. On the other hand, the government hopes for even better results,” Pashinyan said.
According to him, in September 2021, an "absolute record" in terms of the number of paid jobs – 651,141 – was registered in Armenia, with the rate growing by 3% from 2020.
“I hope that several large investment projects will be successfully completed. Their main goal is to transform Armenia from an exporter of ore and raw metal resources into a country of developed metallurgy,” the Prime Minister said.
The state budget for 2022 is based on 3 priorities: reform of the security system, development of infrastructure, modernization of education and science.