Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» (Gate to Heaven) ֆիլմը 4 մրցանակ է ստացել Օնտարիոյի միջազգային կինոփառատոնում, այդ թվում՝ «Լավագույն միջազգային ֆիլմ» անվանակարգում։
Ֆիլմը մրցանակների է արժանացել նաև լավագույն սցենարի, լավագույն ձայնի և լավագույն երաժշտության համար։
«Մենք պատիվ ունեցանք ներկայացնելու ֆիլմը մեր կինոփառատոնում այս տարի»,-ասվում է փառատոնի ֆեյսբուքյան էջում։
Ֆիլմը ՀՀ, Լիտվայի, Գերմանիայի, Բուլղարիայի, Չեխիայի, Իտալիայի և Ավստրիայի համատեղ արտադրություն է: Գլխավոր դերերում են Ռիխարդ Զամմելը, Նինա Կրոնյագերը, Լեոնարդաս Պոբեդոնոսցեվասը, Նաիրա Զաքարյանը, Սոս Ջանիբեկյանը, Տատյանա Սպիվակովան:
Ֆիլմի գործողությունը կատարվում է 2016-ին Արցախում: Հայտնի գերմանացի լրագրող Ռոբերտը վերադառնում է Արցախ՝ լուսաբանելու 23-ամյա հրադադարից հետո վերսկսված պատերազմը: Սակայն լրագրողական հետաքննության ժամանակ նա ծանոթանում է երիտասարդ օպերային երգչուհի Սոֆիայի հետ, նրանք սիրահարվում են: Սակայն շուտով Ռոբերտն իմանում է, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի դուստրն է, որը 1992-ին գերի է ընկել Թալիշի գրավման ժամանակ: Ռոբերտը չի փորձել նրան փրկել, իսկ մարտի դաշտում Էդգարի արած լուսանկարները նա հետագայում ներկայացրել որպես իրենը:

"Gate to Heaven", a film about the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict, has won four awards Ontario International Film Festival ONIFF, the Festival reveals in a Facebook post.
"Congratulations to the team behind "Gate to Heaven" for winning 4 of our prestigious awards including best sound, music and script for an international film and best international film," ONIFF said.
"We were honored to showcase this film at our festival this year."
Set during the 2016 four-day war in Nagorno-Karabakh in the Caucasus Mountains, the story centers around Robert Sternvall (Richard Sammel), a German journalist who returns to the region to cover the armed conflict. During his journalistic investigation, Robert meets a young opera singer (Tatiana Spivakova), who happens to be the daughter of missing photojournalist Edgar Martirosyan, whom Robert had previously abandoned in captivity during the fall of the village of Talish in 1992. Robert and Sophia's frequent rendezvouses ignite a passionate romance.