Մարտի 24-ին ավարտվեց Հանրապետության Նախագահի երիտասարդական մրցանակի «Դասական երաժշտություն» բնագավառի «Երգեցողություն» անվանակարգի մրցույթների շարքը: «Պողոսյան» հիմնադրամի հովանավորությամբ հիմնված մրցույթի առաջին օրից ողջ կազմակերպչական եւ համակարգման աշխատանքները կատարում է «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր վարչությունը:
«Հիմնադրամը մեծապես կարեւորում է մշակութային ծրագրերը, եւ ուրախալի է, որ նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 3 անգամ ավելացել է մրցույթի համար դիմող երիտասարդների թիվը, իսկ դա արդեն լուրջ հիմք է նախագիծը հաջողված համարելու համար»,- նշում է Հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Արա Վարդանյանը:
Կատարումներին հաջորդող ջերմ ծափողջույնները վկայում էին, որ եզրափակիչ փուլ էին անցել միայն արժանավորները, ինչը, ժյուրիի հավաստմամբ, դժվարացնում է վերջնական ընտրությունը:
Յոթ մասնակիցներն էլ (Աբրահամյան Գրիգոր, Այվազյան Հովհաննես, Գեւորգյան Թերեզա, Էքսուզյան Աստղիկ, Թորոսյան Հասմիկ, Հարությունյան Դիանա եւ Նշանյան Հովսեփ) մրցույթին ներկայացել էին միայն հաղթելու վճռականությամբ, իսկ ահա Հովհաննես Այվազյանն արդեն 4-րդ տարին է, որ մասնակցում է մրցույթին եւ նրա խոսքով ինքը դարձել է այս մրցույթի վետերան-մասնակիցն ու համոզված է, որ այս տարի մրցանակն իրենն է լինելու:
Ամենամյա մրցույթին մասնակցում են դասական երաժշտության, գրականության, կերպարվեստի եւ կինոյի բնագավառերի համար դիմած երիտասարդները: Հաղթողներն պատիվ ունեն անձամբ երկրի նախագահից ստանալ մրցանակները` վկայագրի, շքանշանի եւ 2500 դոլարին համարժեք դրամի տեսքով: Հաղթողների անունները հայտնի կդառնան մայիսի 15-ին:

24 Март 2009 - 18:31 AMT
В Ереване закончился финальный тур конкурса молодых исполнителей классической музыки на Премию президента Армении. Сегодня в концертном зале филармонии имени Арама Хачатуряна состоялся финал конкурса вокалистов в сфере исполнителей классической музыки. Впереди конкурсы среди художников и кинематографистов.
В финальном туре участвовали Гоар Абрамян, Оганнес Айвазян, Тереза Геворкян, Астгик Эксюзян, Асмик Торосян, Диана Арутюнян и Овсеп Ншанян. Имя победителя станет известно 15 мая, во время торжественного мероприятия, на котором победителям в каждой категории будет вручен орден и премия в 2500 долларов.
По словам исполнительного директора Всеармянского благотворительного фонда Ара Вартаняна, по сравнению с прошлым годом в нынешнем году для участия в конкурсе было представлено в 3 раза больше заявок, что позволяет считать проводимый конкурс удавшимся.
Ежегодная Премия президента Армении выдается молодым музыкантам и деятелям искусств с 2005 года под руководством Всеармянского благотворительного фонда, при финансовом содействии фонда Погосяна. Премия выдается в сфере классическом музыки, прикладного искусства и кинематографии.