Հայկական ֆինանսատեխնոլոգիական Highway ստարտափը $2 մլն է ներգրավել։ Ընկերությունը մասնագիտանում է ներկառուցված ամպային ենթակառուցվածքով համադրելի բազային բանկային հարթակների ստեղծման վրա։ Դա թույլ է տալիս հաճախորդ բանկերին ընդլայնել իրենց թվային հնարավորությունները և փոխակերպել հնացած համակարգերը։ Ֆինանսավորման փուլը գլխավորել են մասնավոր ներդրողները, գրում է Bezinga-ն։
Դավիթ Բալոյանի հիմնած ընկերությունը ձգտում է դուրս գալ ներկառուցված ֆինանսավորման շուկա, որը, ըստ փորձագետ Սայմոն Թորանսի, մինչև 2030 թվականը կհասնի $7.2 տրլն-ի։
Բալոյանը փորձառու բանկային ղեկավար է, որը մասնագիտանում է թվային բանկինգի ոլորտում և նախկինում հաջող թվային պրոդուկտներ է գործարկել ՀՀ-ում՝ այդ թվում վարկավորումը վաճառքի կետերում և QR վճարումների համակարգը։ Նրան է միացել Highway-ի ևս 4 համահիմնադիր՝ նպատակ ունենալով վերածել ընկերությունը խոշոր միջազգային խաղացողի ֆինանսական տեխնոլոգիաների ինդուստրիայում։
«Մենք ուրախ ենք ավարտին հասցնելու ֆինանսավորման այս փուլը, որը թույլ կտա մեր ընկերությանն աճել Հայաստանում և կենտրոնանալ մեր բիզնեսի ընդլայնման վրա թիրախային շուկաներում։ Մենք աճի մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում ամբողջ աշխարհում, քանի որ գործող բանկերից շատերը հնացած հարթակներով են գործում և զուրկ մնում նոր հնարավորություններից։ Մենք այստեղ ենք՝ ընդլայնելու համար հնարավորությունները և օգնելու բանկերին առավել նորարար և հաճախորդի համար հարմար պրոդուկտ ստեղծելու»,-ասել է Բալոյանը։
Highway-ի թիմն այժմ Հայաստանում է և նոր աշխատակիցներ է ներգրավում։ Մինչև 2022-ի ավարտը ղեկավարությունը մտադիր է մոտ 50 նոր հայաստանաբնակ աշխատակից ընդունել։
«Մենք շատ ենք հպարտանում Երևանի մեր թիմով և տեսնում ենք, որ այստեղ աճի մեծ ներուժ կա»,-ասել է Բալոյանը։

1 Ноябрь 2021 - 14:11 AMT
Армянский финансово-технологический стартап Highway привлек финансирование в размере $2 млн. Компания, которая специализируется на создании компонуемой базовой банковской платформой с встроенной облачной инфраструктурой позволяет банкам-клиентам расширять свои цифровые возможности и преобразовывать устаревшие системы. Раунд финансирования возглавили частные инвесторы, пишет Bezinga.
Основанная армянским предпринимателем Давидом Балояном, Highway стремится выйти на огромный рынок встроенного финансирования, который, согласно прогнозу эксперта по встроенным финансам Саймона Торранса, вырастет до $7.2 трлн к 2030 году.
Балоян – опытный банковский руководитель, специализирующийся на цифровом банкинге, и ранее успешно запускал цифровые продукты в Армении, включая кредитование в точках продаж и систему QR-платежей. К нему присоединились еще четыре соучредителя Highway с целью превратить компанию в крупного международного игрока в индустрии финансовых технологий.
«Мы рады закрыть этот раунд финансирования, который позволит нам продолжить рост нашей команды в Армении и сосредоточиться на расширении нашего бизнеса на наших целевых рынках. Мы видим огромные возможности для роста во всем мире, поскольку многие действующие банки сегодня застряли на своих устаревших основных банковских платформах и упускают новые возможности. Мы здесь, чтобы расширить возможности и помочь банкам создавать более инновационные и удобные для клиентов продукты», – сказал Балоян.
Команда Highway в настоящее время находится в Армении, где компания сосредоточила свои усилия по найму новых сотрудников. К концу 2022 года руководство планирует увеличить свою команду примерно до 50 человек, все из которых будут проживать в Армении.
«Мы очень гордимся нашей командой в Ереване и видим, что у рынка талантов есть еще больший потенциал для роста здесь», – отметил Балоян.