Սերբիայում ընթացող բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկ Հովհաննես Բաչկովի ու Թայլանդը ներկայացնող Սոմչայ Վոնգուսավանի մենամարտում մրցավարները անարդարացիորեն հաղթանակը շնորհել էին վերջինիս՝ չնայած Բաչկովի առավելությանը։
Սակայն մենամարտից անմիջապես հետո բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիան Հովհաննես Հովսեփյանի գլխավորությամբ բողոքարկել է մրցավարների որոշումը ու հետամուտ եղել արդարության վերականգմանը: Ի վերջո, մրցավարական հանձնաժողովի քննարկումներից հետո արդարությունը վերականգնվել է ու ¼ եզրափակչի Բաչկով-Վոնգուսավան մենամարտի հաղթանակը շնորհվել է հայ մարզիկին, հայտնում է ֆեդերացիան:
Այսպիսով, պատմության մեջ առաջին անգամ աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկի նկատմամբ արձանագրած անարդար որոշումը փոխվել է: ԱԱ կիսաեզրափակչում Հայաստանը կունենա երկու ներկայացուցիչ, այսինքն՝ երկու բրոնզե մեդալն ապահովված է: Սա նույնպես բացառիկ երևույթ է հայկական բռնքամարտի պատմության մեջ:

Член сборной Армении по боксу серебряный призер Олимпийских игр Ованнес Бачков продолжит борьбу на чемпионате мира по боксу, ему присуждена победа. Об этом сообщает Федерация бокса Армении.
В поединке с боксером из Таиланда Сомчаем Вонгусаваном судьи несправедливо присвоили победу представителю Таиланда, хотя армянский спортсмен провел хороший поединок, имея заметные преимущества над соперником, и победить должен был Бачков.
Сразу после боя Федерация бокса Армении, возглавляемая Ованнесом Овсепяном, обжаловала несправедливое решение судей и добилась восстановления справедливости. После обсуждения в судейской комиссии справедливость была восстановлена, и победа в финальном поединке Бачков-Вонгусаван была присуждена армянскому спортсмену.