Տաթև-Աղվանի ճանապարհի ասֆալտապատումն արդեն ամբողջովին ավարտվել է, փաստացի՝ Գորիս-Կապանի այլընտրանքային ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ է։ Այդ մասին հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Նախարարը նաև հայտնել է, որ Սյունիքի մարզի Տաթև-Լծեն ճանապարհը, ինչպես նաև մի շարք համայնքներում՝ Շուռնուխ, Որոտան, Բարձրավան, ճանապարհներ են կառուցվում, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
«Այս պահին կարևոր ենք համարում նաև Սիսիան-Քաջարան հատվածի հետ կապված աշխատանքները. կառավարության որոշում նախապատրաստեցինք, համաձայն որի այդ ճանապարհի կառուցումը դիտվեց որպես առաջնահերթություն։ Հիմա ընթացիկ աշխատանքներ են արվում, որպեսզի մրցութային փուլն անցնենք և 2022 թվականին սկսվի շինարարությունը»,- ասել է Սանոսյանը։
Գորիս–Երևան միջպետական Մ2 ավտոճանապարհի Որոտանի հատվածը շրջանցելու համար, վերջին ամիսներին երթևեկությունը կատարվում է այլընտրանքային ճանապարհով։ Իսկ Որոտանով երթևեկը իրականացվում է շարասյունով․ ավտոմեքենաներին ժամը մեկ ուղեկցում են ռուս սահմանապահները։

The alternative road to replace the one passing through pockets of Azerbaijan-controlled territories in Armenia's Syunik province is "practically completely ready", Minister Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan told a press conference on Wednesday, November 10, Armenpress reports.
Sanosyan said roads are under construction in a number of communities of Syunik province, revealing that the one connecting the towns of Sisian and Kajaran is a priority.
Deputy Prime Minister Suren Papikyan said in late October that the alternative roads in Syunik will be ready in spring 2022.
The main road connecting the cities of Goris and Kapan in the region in some cases runs across territory which Baku gained control of as a result of the 44-day war in fall 2020. Azerbaijan has already set up border guard posts and police checkpoints, has at least once blocked a 21-kilometer section of it for nearly 48 hours and is now collecting taxes from Iranian trucks delivering goods to Armenia.