Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից առաջիկայում կառավարությանը ևս մի քանի տոկոս մասնաբաժին կփոխանցվի՝3.75%, տեղեկացնում է «Հայկական ժամանակը»։
Մամուլում լուրեր էին շրջանառվում, որ առաջիկայում կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից ևս մի քանի տոկոս մասնաբաժին կստանա:
Հոկտեմբերի սկզբին հայտնի դարձավ, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել է ընկերության 25% բաժնետոմսերը։
«Արդյունաբերական ընկերությանն» է պատկանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 60%-ը։ ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%-ը, որն էլ հետևապես անցել է ՀՀ սեփականությանը։ «Արդյունաբերական ընկերությունը» «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» պատկանող ընկերություն է, որը 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ-ի 60%-ը:

Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) в ближайшее время передаст государству несколько процентов своей доли – 3.75% акций, сообщает издание «Айкакан жаманак», принадлежащее семье премьера Армении.
Ранее в прессе появились слухи, что вскоре правительство получит несколько процентов ЗММК.
АО «Промышленная компания» (на 100% принадлежит GeoProMining) 30 сентября приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, после чего 25% акций были переданы правительству Армении.
Ранее ЗММК представил декларацию о реальных бенефициарах компании. Согласно опубликованным данным, самый крупный акционер ЗММК – председатель Совета директоров группы компаний GeoProMining Роман Троценко, ему принадлежат 32.4% акций комбината.