Իրանական խոշոր ընկերությունների խումբը պատրաստվում է մեծ ներդրում անել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտում։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նա նաև նշել է, որ ներդրումային առաջարկը, ամենայն հավանականությամբ, կառավարությունը կքննարկի արդեն հաջորդ նիստում, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Ծրագիրն անմիջապես հաստատվելուց հետո կսկսի իրագործվել»,– ասել է նախարարը։
Հունվարին Քերոբյանն այցելել էր Մեղրի և հայտնել, որ տեղի ազատ տնտեսական գոտում քննարկել ենք շուտափույթ գործարկման հնարավորությունները։
Նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հարձակվել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա և ներխուժել ՀՀ ինքնիշխան տարածք։ Հայկական կողմն ունի զոհեր և 13 գերեվարված զինծառայող, ևս 24-ի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում, նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։

Several large Iranian companies are preparing to invest in the Meghri free economic zone in Armenia's south, Minister of Economy Vahan Kerobyan told reporters after a government meeting on Thursday, November 18.
The government will most likely discuss the investment proposal at the next meeting, he added, according to Sputnik Armenia.
Kerobyan visited Meghri in January and wrote on his Facebook that he discussed the possibility of an early activation of the free zone on the border with Iran.
Established in the town of Meghri town, Syunik province in December 2017, the free economic zone serves industrial and logistic purposes in the sphere of agriculture, manufacturing, electricity supply, trade, transportation and economy storage, professional and technical activity, culture, tourism, entertainment and recreation.