Երեւանի Ստանիսլավսկու անվ. պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնն արդեն յոթերորդ անգամ մասնակցում է ԱՊՀ եւ Բալթիկայի երկրների ռուսական թատրոնների «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» միջազգային փառատոնին, որը սկսած 1998թ.-ից ամեն գարուն անցկացվում է Սանկտ-Պետերբուրգում:
Այս տարի փառատոնը տեղի կունենա մարտի 31-ապրիլի 7: Երեւանյան թատրոնը ելույթ կունենա ապրիլի 2-ին «Կրքեր Ռեվիզորի շուրջ» ներկայացմամբ: Ինչպես PanARNENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են թատրոնի տնօրինությունում, փառատոնին բազմամյա մասնակցության շնորհիվ Երեւանի Ստանիսլավսկու անվ. թատրոնը նվաճել է փառատոնի պատվավոր անդամը համարվելու իրավունքը: Իսկ անցյալ տարի թատրոնը ստացավ «Փառատոնի լավագույն ներկայացում» մրցանակը «Երեք քույրեր» ներկայացման համար:
«Հանդիպումներ Ռուսաստանում» փառատոնը մրցութային չէ, բայց 2008թ.-ից փառատոնի շրջանակներում շնորհվում է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Կիրիլ Յուրյեւիչ Լավրովի Մրցանակը: Անցյալ տարի այն շնորհվել էր Լիտվայի ռուսական դրամատիկական թատրոնին: Երեւանի Ստանիսլավսկու անվ. պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնը հույս ունի այս տարի արժանանալու այս մրցանակին:
Սանկտ-Պետերբուրգի «Բալթյան տուն» թատրոնի կողմից կազմակերպված «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» փառատոնը երկու նպատակ է հետապնդում` պետերբուրգյան հանդիսատեսին ներկայացնել նախկին Խորհրդային Միության, ներկայումս` ԱՊՀ եւ Բալթիկայի տարածքի երկրների թատերական կյանքը եւ մերձավոր արտասահմանի թատրոններին հնարավորություն տալ ցույց տալու իրենց ներկայացումները Ռուսաստանում: Կազմակերպիչներն են ՌԴ Մշակույթի եւ կինեմատոգրաֆիայի դաշնային գործակալությունը, Սանկտ-Պետերբուրգի Մշակույթի հանձնաժողովը, ՌԴ Թատերական գործիչների միությունը (BTO), Բալթիկայի միջազգային փառատոնային կենտրոնը, «Բալթյան տուն» Թատրոն-փառատոնը:

26 Март 2009 - 16:58 AMT
Ереванский государственный русский драматический театр им. Станиславского уже в седьмой раз примет участие в международном театральном фестивале русских театров стран СНГ и Балтии «Встречи в России», который, начиная с 1998 г., проводится Санкт-Петербурге каждую весну.
В этом году фестиваль пройдет с 31 марта по 7 апреля. Ереванский театр выступит 2 апреля со спектаклем «Страсти по ревизору». Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в дирекции театра, благодаря многолетнему участию в фестивале Ереванский театр им. Станиславского завоевал право считаться почетным гостем фестиваля. А в прошлом году театр получил премию «Лучший спектакль фестиваля» за спектакль «Три сестры».
Фестиваль «Встречи в России» не конкурсный, но с 2008 года в рамках фестиваля присуждается Премия народного артиста СССР Кирилла Юрьевича Лаврова. В прошлом году она была присуждена русскому драматическому театру Литвы. Ереванский государственный русский драматический театр им. Станиславского надеется в этом году удостоиться этой премии.
Фестиваль “Встречи в России”, организованный санкт-петербургском театром “Балтийский дом”, преследует две цели: представить петербургской публике картину театральной жизни пространства бывшего Советского Союза, а ныне СНГ и Балтии, и дать возможность театрам ближнего зарубежья показать свои спектакли в России. Учредители: Федеральное агентство по культуре и кинематографии РФ, Комитет по культуре Санкт-Петербурга, Союз театральных деятелей РФ (ВТО), Балтийский международный фестивальный центр, Театр-фестиваль “Балтийский дом”.