Թատերական արվեստի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար եւ Թատ֊րո֊֊նի միջազգային օրվա առթիվ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել արվեստի մի խումբ գործիչների Հայաստանի Հանրապետության պատ֊վա֊վոր կոչում֊ներ շնոր֊հելու մասին:
«Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ» պատվավոր կոչմանն են արժանացել` Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային պետա֊կան թատրոնի դերասան Ալեքսանդր Թաքլչյանը, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բա֊լե֊տի ազգային ակադեմիական թատրոնի մե֊ներ֊գիչ Միքայել Հովակիմյանը, Երեւանի խամաճիկների պետական թատրոնի դերասանուհի Լուսինե Սարգսյանը, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադե֊միա֊֊կան թատրոնի դերասանուհի Ալլա Վարդանյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ» կոչումը շնորհվել է Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնի գե֊ղար֊վեստական ղեկավար Ժիրայր Դասայանին, Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան պետական դրա֊մատիկական թատրոնի դերասան, «Բոհեմ» կամերային թատրոնի հիմնադիր եւ գեղարվես֊տա֊կան ղեկավար Արամայիս Սարգսյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ» կոչմանն արժանացել են` Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմե֊դիայի պետական թատրոնի թանգարանի տնօրեն Սերյոժա Առաքելյանը:
Թատերական արվեստի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար եւ Թատրո֊նի միջազգային օրվա առթիվ նախագահի նույն օրվա մեկ այլ հրամանագրով Մովսես Խորենացու մեդալով են պարգեւատրվել` Լիբանանի հայկական թատե֊րա֊֊խմբե֊֊րի գե֊ղար֊վեստական ղեկավար եւ ռեժիսոր Ռոբերտ Առաքելյանը, բեմադրիչ, Փարիզի Տիգրան Չուխաջյանի անվան հե֊տա֊֊զոտական կենտրոնի հիմ֊նա֊֊դիր Ժերալդ Բաբազյանը, Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրա֊֊֊֊֊մա֊֊տի֊կական թատրոնի դերասան Խաչիկ Բադալյանը, Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դերասանուհի Նատալյա Բաղդասարյանը:

27 Март 2009 - 16:50 AMT
Президент Армении Серж Саркисян в связи с Международным днем театра подписал указ о награждении ряда театральных деятелей Армении почетными званиями Республики Армения.
Звание «Заслуженный артист Республики Армения» присуждено: актеру кукольного театра им. Ованеса Туманяна Александру Таклчяну, солисту театра оперы и балета им. А. Спендиаряна Микаелу Овакимяну, актрисе Ереванского театра марионеток Лусине Саркисян, актрисе Национального академического театра им. Сундукяна Алле Варданян.
Звание «Заслуженный деятель искусств Республики Армения» присуждено: художественному руководителю Государственного ереванского театра пантомимы Жирайру Дадасяну, актеру ванадзорского Государственного драматического театра им. Абеляна, основателю и художественному руководителю камерного театра «Богема» Арамаису Саркисяну.
Звание «Заслуженный деятель культуры» присуждено директору музея театра музыкальной комедии им. А. Пароняна Сереже Аракеляну.
Другим указом в связи с Международным днем театра за значительный вклад в театральное искусство орденом Мовсеса Хоренаци награждены: режиссер и художественный руководитель армянской театральной труппы Ливана Роберт Аракелян, основатель парижского центра исследований им. Тиграна Чухаджяна Жеральд Бабазян, актер гюмрийского государственного драматического театра им. В. Атчемяна Хачик Бадалян и актриса государственного драматического театра им. Ширванзаде города Кафан Наталья Багдасарян.