Հայաստանում հնագետները 3 մարդու մասունքներով դամբարան են հայտնաբերել՝ պարզվել է, որ այդ մարդկանցից 2-ը կին զինվորներ են եղել։ Այդ են վկայում նրանց մոտ եղած զենքը, ինչպես նաև բազմաթիվ վնասվածքները՝ գանգի կոտրվածքներն ու նետից առաջացած վնասվածքները։ Ըստ հետազոտողների, մասունքները պատկանում են հեծելազորի ֆիզիկապես լավ զարգացած նետաձիգ կանանց։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են International Journal of Osteoarchaeology հանդեսում։
Մարդաբան, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող Անահիտ Խուդավերդյանը մյուս գիտնականների հետ հետազոտել է Շիրակի մարզում գտնվող Ջրափի գյուղի գերեզմանոցը, որը դասվում է ուշ բրոզի և վաղ երկաթի դարաշրջաններին։ Դամբարանը ծածկված է եղել ընդհանուր 4.5 մ երկարության բազալտե սալերով, իսկ դամբարանի պատերը տուֆից են, գրում է «N+1»-ը։
Դամբարանում կմախքներից բացի եղել են կավե անոթներ, դաշյուն և 4 բրոնզե նետասլաք։ Հայտնաբերված կմախքները եղել են հատվածային, քանի որ մի քանի տասնամյակ ջրի տակ են եղել։ Դրանք 45–50 կնոջ, 16–20 աղջկա և ևս մեկ՝ 50-ն անց մարդու (հնարավոր է տղամարդու) կմախքներ են։
Երկու կնոջ ոսկրերի վրա հայտնաբերվել են վնասվածքների հետքեր, որոնք հաստատում են, որ նրանք մարտերի են մասնակցել։ Մեկի մոտ եղել է կյանքի օրոք լավացած կոտրվածք։ Բացի այդ, նրա ողերի մոտ նետասլաք է հայտնաբերվել, որն էլ, հավանաբար, նրա մահվան պատճառ է դարձել։ Երկրորդ կինը ևս գանգուղեղի կոտրվածք ունի, կյանքի օրոք ստացած ստորին ծնոտի խոցում սուր առարկայով։ Բացի այդ, նրա սրունքի ոսկրի հատվածում հայտնաբերվել են նետասլաքի հետքեր՝ ընդ որում, այն խոցել է ոտքը, երբ կինը կամ պառկած է եղել գետնին կամ ձիու վրա է եղել։
Ըստ հետազոտողների, նրանց ֆիզիկական կազմվածքը վկայում է, որ նրանք, հավանաբար, կանոնավոր կերպով ծանր ֆիզիկական գործողություններ են կատարել՝ օրինակ, նետաձգությամբ զբաղվել։ Բացի այդ, նրանց ոսկորների փոփոխությունները բնորոշ են հեծյալներին։
Վնասվածքների տեսակն ու լոկալիզացիան, ըստ գիտնականների, վկայում են, որ կանայք ակտիվ պայքար են մղել զինված թշնամու դեմ։ Երկուսին էլ հուղարկավորել են իրենց անձնական զենքով՝ նետերով և դաշյունով, որը նրանցից մեկի աջ ձեռքում էր։ Նման դամբարանները շատ հազվադեպ են Հայաստանում, սակայն, հնագետները կարծում են, որ այդ մարդկանց կարելի է դասել պրոֆեսիոնալ զինվորականների՝ նետաձիգ հեծյալների խմբին։
Զինվոր կանանց մասին առաջին հիշատակումները դասվում են մ․թ․ա V դարին և կապված են անտիկ պատմաբար Հերդոտոսի հետ, որը գրել է ամազոնուհիների մասին, որոնք, եղել են գերազանց հեծյալներ և զինված են եղել նետ ու աղեղով։

Археологи обнаружили в Армении погребение с останками трех человек, два из которых оказались женщинами-воинами. На это указывают инвентарь в виде оружия, а также многочисленные травмы – переломы черепа и повреждения от стрел. По мнению исследователей, эти физически развитые женщины были всадницами-лучницами.
Анаит Худавердян из Института археологии и этнографии НАН совместно с учеными из Армении исследовала могильник Джрапи, расположенный в Ширакской области и относящийся к эпохам поздней бронзы и раннего железа. Археологи обнаружили перекрытие из четырех базальтовых плит общей длиной около 4.5 метра. Под ними находилась гробница, стенки которой были сделаны из туфа, пишет N+1.
Внутри погребения, помимо останков трех человек, находились шесть глиняных сосудов, бусы, кинжал и четыре наконечника бронзовых стрел. Скелеты оказались неполными и фрагментированными, так как несколько десятилетий находились под водой. Они принадлежали женщине 45–50 лет, молодой девушке 16–20 лет и еще одному человеку (возможно, мужчине), который умер в возрасте старше 50 лет.
На останках двух женщин ученые обнаружили следы травм, подтверждающих, что они принимали участие в боях. У одной был прижизненный заживший перелом теменной кости. Кроме того, рядом с ее ребрами находился наконечник стрелы, которым, по всей видимости, ее убили. Вторая женщина также получила перелом костей черепа, прижизненное ранение нижней челюсти острым оружием. Кроме того, на ее большеберцовой кости находятся следы от воткнувшейся стрелы, причем наконечник вошел в ногу, когда женщина или лежала на земле, или ехала верхом на лошади.
Исследователи отметили, что кости всех трех людей указывают на их хорошее физическое развитие. Эти индивиды, видимо, регулярно занимались тяжелыми физическими нагрузками, например, стреляли из лука. Кроме того, на их бедренных костях присутствуют изменения, часто встречающиеся у всадников.
Тип травм и их локализация, по мнению ученых, указывают на то, что женщины активно боролись с вооруженными врагами. Обеих женщин похоронили с их личным оружием – стрелами и кинжалом, который находился в правой руке одной из них. Подобные могилы в Армении встречались крайне редко, но археологи считают, что останки этих людей можно отнести к отдельной группе профессиональных воинов – всадников-лучников.
Первые упоминания о женщинах-воинах относятся к V веку до нашей эры и связаны с именем античного историка Геродота. Он, наряду с Диодором Сицилийским, писал о воинственных женщинах — амазонках, которые были отличными наездницами, вооруженными луком и копьями. Античные историки сообщали, что амазонки совершали набеги на соседние племена, беря в плен мужчин, которых затем заставляли заниматься бытовыми делами. Географ Страбон же отметил, что они проживали на окраинах цивилизованного мира той эпохи — в предгорьях Кавказа, в районе Азовского моря, восточного побережья Черного моря и на северо-востоке Малой Азии.