Երևան–Ջուլֆա (Ջուղա)–Օրդուբաթ–Մեղրի–Հորադիզ երկաթգծի հայաստանյան հատվածի վերականգնման արժեքը կկազմի մոտ 226 մլն դոլար։ Այդ մասին Sputnik Արմենիային հայտնել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից:
«Մեղրիի տեղամասի համար, նախնական հաշվարկներով, կծախսվի 221 մլն դոլար, իսկ Երասխի համար` 5 մլն դոլար։ Հաշվարկներն իրականացվել են` հաշվի առնելով նախկին ենթակառուցվածքները (կայարաններ և այլն)»,– ասվում է գերատեսչության պատասխանում։
Երկաթգծի հայաստանյան հատվածի Մեղրիի տեղամասը կկազմի մոտ 45, իսկ Երասխինը` 1 կմ։
Միաժամանակ նախարարությունից հայտնել են, որ հավելյալ ենթակառուցվածքների ստեղծման ու նախագծի ճշգրիտ արժեքին հնարավոր կլինի անդրադառնալ կառուցվելիք երկաթգծի համար տեխնիկատնտեսական հիմնավորման անցկացման դեպքում։
Դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Sputnik Արմենիային ասել էր, որ Հայաստանի տարածքում Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հսկողություն իրականացնելու հարց չի քննարկվում։ Նա նշել էր, որ երկաթուղու երկարությունը կկազմի մոտ 340 կմ, որից 45-ը կանցնի Հայաստանի Հանրապետության տարածքով։
Դեկտեմբերի 16-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատեց, որ Սոչիում և Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Ալհամ Ալիևի հետ միջնորդների մասնակցությամբ հանդիպումների ժամանակ երկաթգիծը (որը գոյություն է ունեցել դեռ խորհրդային տարիներին) կառուցելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Վարչապետը հանձնարարել է նախապատրաստական աշխատանքներ սկսել հայկական ճանապարհահատվածներում շինարարություն սկսելու համար։

28 Декабрь 2021 - 09:01 AMT
Стоимость восстановления железной дороги Ерасх – Джульфа (Джуга) – Ордубад – Мегри – Горадиз на территории Армении составит порядка $226 млн. Об этом сообщили в министерстве территориального управления и инфраструктур РА, передает Sputnik Армения.
Работы в районе Мегри, по предварительным данным, обойдутся примерно в $221 млн, длина участка составит примерно 45 километров. Кроме того, около $5 млн потребуется для восстановления участка в районе Ерасха (около 1 километра).
«Расчеты сделаны с учетом прежней инфраструктуры (станции и т.д.)», – говорится в сообщении.
Вместе с тем, в министерстве добавили, что о создании дополнительной инфраструктуры и точной цене можно будет говорить лишь в случае составления технико-экономического обоснования проекта.
18 декабря вице-премьер Армении Мгер Григорян сообщил, что вопрос о каком-либо контроле над железной дорогой Ерасх – Джульфа – Ордубад – Мегри – Горадиз на территории Армении не обсуждается. В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения и Азербайджан планируют завершить строительство этой железной дороги в течение 2-3 лет.
16 декабря премьер-министр Армении подтвердил, что на встречах с президентом Азербайджана в Сочи (при посредничестве президента России Владимира Путина) и Брюсселе (при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля) была достигнута и подтверждена договоренность о строительстве этой железной дороги (существовавшей еще в советское время, а частично и до революции – ред.). В связи с этим премьер поручил начать подготовительную работу для строительства на армянских участках дороги.